Briggs Polish Kart Series zmienia się w… Kart Masters

308
Kart
fot. rallyart.pl

Włodarze cyklu Briggs Polish Kart Series poinformowali o istotnych zmianach w formule czempionatu. Puchar został całkowicie odświeżony, ewoluując w serię… Kart Masters! Podano również datę inauguracyjnego memoriału Ayrtona Senny.

Pozytywny finisz pierwszego sezonu Briggs Polish Kart Series zachęcił organizatorów do sięgnięcia po nowe rozwiązania i odświeżenia formuły zawodów. Wielotygodniowa praca zespołu Patryka Jastrzębskiego zaowocowała powstaniem serii Kart Masters – sportowej ewolucji BPKS stworzonej zarówno do młodych adeptów kartingu, jak i starych wyjadaczy, znających na wylot większość rodzimych turniejów. Nadrzędnym celem czempionatu jest zastosowanie przejrzystych, jednolitych zasad dla wszystkich kategorii, które pozwolą na organizację jednodniowych rund ze zunifikowanym kalendarzem zawodów. Ogłoszono, iż przyszłoroczna kampania zawierać będzie pięć rund – o jedną więcej niż w sezonie 2023.

Idea Kart Masters gwarantuje możliwość startu w wielu kategoriach. Od „podstawowych” klas dla maszyn dysponujących mocą około dziewięciu koni (czterosuwowy silnik Briggs), po „królewską” grupę „KZ” – konstrukcje z silnikami wyposażonymi w skrzynię biegów. Zawodnicy decydujący się na start będą mogli podążać dwoma ścieżkami – każda z nich oparta będzie o wyczynowe podwozia. Różnica tkwi w silnikach dwu lub czterosuwowych.

Początkujący zawodnicy oraz młodzi adepci kartingu halowego będą mogli skorzystać z zaplombowanych czterosuwowych silników Briggs&Stratton, które dostarczy organizator turnieju. Ingerencja w jednostki napędowe zostanie zabroniona, regulaminy dopuszczają wyłącznie modyfikację ustawień podwozia. Ewentualne koszty ograniczy też dobór opon, bowiem zawodnicy będą mogli skorzystać z tylko jednego, wybranego wcześniej zestawu.

Profesjonaliści mogą zwrócić swoją uwagę w kierunku mocniejszych, bardziej popularnych silników dwusuwowych. Warunkiem startu będzie musi posiadanie kompletnej maszyny z jednostką spełniającą wymogi wybranej kategorii. Marka i model silników będą całkowicie dowolne, włodarze nie wprowadzają też żadnych ograniczeń/wytycznych co do ilości opon.

 

Kart Masters w hołdzie dla Ayrtona Senny

Jak na razie nie znamy jeszcze oficjalnego kalendarza na sezon 2024. Organizatorzy Kart Masters poinformowali, iż ostateczny terminarz poznamy w połowie stycznia. W zamian za to odkryto pierwszą, kartingową kartę – wiosenny Memoriał Ayrtona Senny. Rywalizacja na Autodromie Słomczyn (1.05.2024) zainauguruje przyszłoroczną kampanię. Wybór daty nie jest przypadkowy, 1 maja przypada bowiem okrągła, trzydziesta rocznica tragicznej śmierci trzykrotnego czempiona królowej motorsportu… Potwierdzono także, iż majową rywalizację wzbogaci transmisja na żywo, okraszona głosami Mikołaja Sokoła i Roberta Smoczyńskiego.

Komplet informacji o pucharze Kart Masters wraz z regulaminem, formularzem zapisów na sezon 2024 czy szczegółami regulaminowymi znajdziecie na oficjalnej stronie czempionatu. Po więcej wieści ze świata kartingu, również amatorskiego, zapraszamy na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!