Czterdzieści lat od debiutu Senny w F1

Senna

Dokładnie 40 lat temu Ayrton Senna zadebiutował w świecie F1. Brazylijczyk pojawił się na linii startu domowego Grand Prix za kierownicą bolidu TG183B ze stajni Toleman Group Motorsport.

Debiutując w świecie królowej motorsportu, Senna miał już wyrobioną markę. Brazylijczyk zdobywał bowiem mistrzowskie tytuły w brytyjskich i europejskich seriach Formuły Ford, a w sezonie 1983 wywalczył koronę Brytyjskiej F3. W wyścigu o angaż w F1 Ayrton pokonał Martina Brundle’a, podpisując kontrakt z niewielkim zespołem Toleman Group Motorsport. Późniejszy, trzykrotny czempion F1 zadebiutował podczas domowego Grand Prix Brazylii 1983, rozgrywanego na obiekcie Jacarepagua (Autodromo Internacional Nelson Piquet).

Pole position do pierwszego wyścigu sezonu 2023 wywalczył Włoch, Elio de Angelis, zaś Senna wystartował z szesnastego pola. Niestety, Ayrton nie dotarł do mety Grand Prix… Podopieczny Tolemana pokonał tylko osiem okrążeń, w jego TG183B poddała się turbina. Zwycięzcą wyścigu został Alain Prost, który wyprzedził Keke Rosberga i Ellio de Angelisa.

Senna zapunktował już w kolejnej rundzie, zajmując szóste miejsce w RPA. Powtórzył ten wyczyn w Belgii, następnie nie ukończył zmagań na Imoli. Ayrton trafił na pierwsze strony gazet po wywalczeniu drugiego miejsca w przerwanym przez pogodę Grand Prix Monako. Po starcie z trzynastego pola Brazylijczyk przebił się na drugie miejsce. Senna znalazł się na podium jeszcze dwukrotnie, na Brands Hatch oraz Estoril. Ostatecznie wywalczył aż 13 punktów, kończąc kampanię na dziewiątej pozycji. W 1985 przeniósł się do zespołu Lotusa.

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu… najnowszego, 43. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie, najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie, F1, po cross country, drift, simracing, rallycross czy karting. W Wasze ręce oddajemy przeszło 150 stron, przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuj Rally And Race także na Google News.