Darmowe autostrady dla Ukraińców przestają obowiązywać

Opłaty za autostrady
Bramki na autostradzie (fot. Parlament Europejski)

Od 1 czerwca przestają obowiązywać darmowe autostrady dla samochodów na ukraińskich tablicach rejestracyjnych. Dotychczasowe zwolnienia z opłat na drogach państwowych i koncesyjnych, które obowiązywały od wybuchu wojny, nie zostaną przedłużone.

Opłaty za przejazd płatnymi drogami w Polsce zostały zniesione dla obywateli Ukrainy tuż po rozpoczęciu inwazji przez Rosję 24 lutego 2022 roku. We wtorkowym komunikacie resort infrastruktury poinformował, że zmiana zasad poboru opłat będzie obowiązywać od 1 czerwca 2022 roku. Samochody na ukraińskich tablicach rejestracyjnych będą musiały ponownie płacić za przejazd autostradami.

Zobacz: Automobilklub Wielkopolski wyruszył na Ukrainę

Zmiana zasad poboru opłat nie dotyczy pojazdów, które przewożą pomoc humanitarną dla obywateli Ukrainy. W komunikacie można przeczytać, że „niezależnie od państwa rejestracji takie pojazdy nadal nie będą musiały wnosić opłat za przejazd po drogach płatnych w Polsce pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia”.

Podmiot lub organizacja zajmująca się planowaniem przejazdu pojazdu lub konwoju z pomocą humanitarną na terytorium Polski powinna zgłosić się pod adres humanitarianaid@mi.gov.pl, a następnie przekazać podstawowe informacje:

  • dane kontaktowe (nazwa organizacji, adres siedziby, adres poczty e-mail, telefon kontaktowy, wskazanie osoby upoważnionej do kontaktu),
  • liczbę pojazdów,
  • numery rejestracyjne pojazdów,
  • wskazanie kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany,
  • wskazanie planowanej trasy przejazdu przez Polskę, ze szczególnym uwzględnieniem odcinków autostrad A1, A2 i A4,
  • wskazanie daty przejazdu przez terytorium Polski w obydwu kierunkach.

Wnioski o zwolnienia z opłat za przejazd odcinkami koncesyjnymi należy zgłaszać co najmniej z 24-godzinnym wyprzedzeniem.