wtorek, 5 lipca, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaWyścigiWSMPDrugi sezon Unitel Mazda MX-5 Cup Poland

Drugi sezon Unitel Mazda MX-5 Cup Poland

W połowie maja rozpoczął się drugi sezon wyścigowy polskiej edycji pucharu Mazdy MX-5 pod nazwą Unitel Mazda MX-5 Cup Poland. W ubiegłym roku podczas czterech podwójnych rund na torze w Poznaniu nowy puchar szybko znalazł swoje miejsce w krajobrazie naszych wyścigów. Przygotowane w Polsce Mazdy startowały także w wyścigach długodystansowych nie tylko w Polsce, ale i za granicą – zadebiutowały na torach w Czechach i Słowacji.

Dzięki lekkiej konstrukcji i tylnemu napędowi nawet seryjna Mazda MX-5 ma w sobie geny prawdziwego samochodu wyścigowego, dlatego startuje na torach w wielu krajach od pierwszych lat produkcji czyli od końca lat 80. W użyciu była wtedy legendarna już generacja NA z otwieranymi reflektorami. Od 2015 roku produkowana jest czwarta generacja modelu, nosząca oznaczenie ND i takie właśnie samochody startują w polskiej edycji pucharu, w ramach Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, organizowanych przez Polski Związek Motorowy i Automobilklub Wielkopolski.

Kierowcy mają do dyspozycji 10 pojazdów zaadaptowanych do sportu wyłącznie przez polskich inżynierów i mechaników w warszawskiej firmie TG Auto na zlecenie operatora cyklu – firmy Unitel Motorsport. Jedenasty egzemplarz przeznaczony jest do startu dla zaproszonych gości – VIP-ów. Partnerem pucharu jest polski importer – Mazda Motor Poland.

Samochody oferowane są kierowcom w formule „Arrive & Drive”. Oznacza to, że identycznie przygotowane Mazdy są dostarczane na tor przez Unitel Motorsport wraz z oponami, paliwem oraz niezbędnymi częściami, a kierowca przyjeżdża na tor jedynie ze swoim kombinezonem, kaskiem i wyposażeniem osobistym. Organizator zapewnia także do obsługi samochodów inżynierów i mechaników oraz całe know-how.

W tym roku Unitel Mazda MX-5 Cup Poland zyskał trzech nowych partnerów. Firma Ragnar Simulator jest operatorem wirtualnej edycji Pucharu Polski Digital Motorsport. Renomowany koreański producent opon Hankook został dostawcą wyścigowego ogumienia typu slick, a gdańska marka Diverse Extreme Team ubierze uczestników i organizatorów pucharu w wysokiej jakości odzież sportową.

– Wyścigowa Mazda MX-5 napędzana jest seryjnym, 2-litrowym, wolnossącym silnikiem Skyactiv o mocy niemal 200 KM – mówi Paweł Skucha, dyrektor TG Auto. – Układ przeniesienia napędu pozostał bez zmian, z pomocą partnerów pucharu wprowadzono jednak istotne modyfikacje w zawieszeniu i układzie jezdnym. Masa samochodu wynosi około 970 kg. Po pierwszych wyścigach jesteśmy bardzo zadowoleni z opon Hankook, które zapewniają tempo lepsze o 3 – 4 sekundy na okrążeniu, niż w poprzednim sezonie, a także jeszcze więcej emocji i sportowych doznań.

– Rywalizacja, którą mogliśmy obserwować w pierwszy weekend tego sezonu pokazała, że mamy w pucharze nie tylko samochody o równych osiągach, ale i kierowców zdolnych do kręcenia niemal identycznych czasów przez cały wyścig, dostarczając kibicom niesamowitych emocji – podkreśla Szymon Sołtysik, odpowiedzialny za PR Mazdy w Polsce. – Cieszymy się, że za kierownicami wyścigowych roadsterów MX-5 pojawiło się 8 nowych zawodników o zróżnicowanym doświadczeniu – od początkujących, po „wyjadaczy” z mistrzowskimi tytułami na koncie.

Do startujących Mazdą MX-5 Cup w minionym sezonie braci Krzysztofa i Marcina Siadkowskich, Wicemistrzów Polski Endurance 2021 w klasie D5 2000, dołączyli kierowcy-debiutanci: Przemysław Turek i Krzysztof Bogusz. Obok nich na starcie stanęli utytułowani zawodnicy – Jacek Cichopek, Bartosz Palusko, Jakub Glasse oraz Nikodem Wierzbicki. Element egzotyki wniósł Konrad Czaczyk, który swoje wyścigowe szlify zdobywał na Florydzie w seriach F4 i Formula 1600. W drugi weekend sezonu 2022 do kierowców dołączy Tomasz Lach startujący w tym roku także w serii Porsche Sprint Challenge.

– W swoim zaledwie drugim roku istnienia puchar dostarcza mi podwójnej satysfakcji jako organizatorowi: sportowej, dzięki pojawieniu się bardzo wyrównanej stawki na niezwykle wysokim poziomie oraz biznesowej dzięki nawiązaniu współpracy z najpoważniejszymi w swoich branżach partnerami: Mazda Motor Poland, Ragnar, Diverse Extreme Team, Hankook – mówi Marcin Siadkowski, wspólnik w Unitel Motorsport, jeden z pomysłodawców pucharu. – Wierzę, że na tym nie koniec i niedługo będziemy mogli ogłosić kolejne niespodzianki. Jednego jestem pewien już dziś: dzięki takim zawodnikom i partnerom chcemy być i będziemy najlepszą marką w polskich wyścigach.

Najbliższa podwójna runda pucharu Unitel Mazda MX-5 Cup Poland odbędzie się w ostatni weekend czerwca na torze w Poznaniu.

 

Kalendarz sezonu 2022

1. i 2. runda WSMP 13-15.05 Poznań
3. i 4. runda WSMP 24-26.06 Poznań
5. i 6. runda WSMP 15-17.07 Poznań
7. i 8. runda WSMP 19-21.08 Slovakiaring
9. i 10. runda WSMP 30.09-2.10 Poznań
redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Grudziądzki Mistrz Kierownicy 2022 runda 2 – 10.07.2022 – zapisy

Grudziądzki Mistrz Kierownicy 2022 runda 2
Grudziądzki Mistrz Kierownicy 2022 runda 2 odbędzie się 10 lipca 2022. To impreza w cyklu Grudziądzkiego Mistrza...

2. Super Sprint Ziemi Sanockiej – trwają zapisy

W niedzielę 10 lipca odbędzie się organizowany przez Koło Ziemi Sanockiej przy Automobilklubie Małopolskim Krosno, 2. Super...

Rajd Safari – tak było – czytała Krystyna Czubówna

Podsumowanie Sarafi Rally Kenya 2022 z tryumfem Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka ze specjalnym lektorem. zobacz także: Kajetan...

16-letni Hubert Laskowski wygrywa w Mistrzostwach Europy!

Hubert Laskowski, który coraz śmielej radzi sobie na odcinkach specjalnych całej Europy, ma za sobą najtrudniejszy start...

5 Runda SMT 2022 – Action by JVHD [wideo]

5 Runda SMT 2022 – Action by JVHD [wideo]
5 Runda SMT 2022 padła łupem Rafała Wlazłowskiego w Subaru Impreza. Zapraszamy na składankę video z tej...

NAJPOCZYTNIEJSZE