FIA zezwoli na modyfikację maszynerii Rally1 na Safari?

Safari
fot. WRC - oficjalny profil Facebook

Powrót do tradycyjnego, wiosennego terminu Rajdu Safari sprawił, iż uczestnicy trzeciej rundy Mistrzostw Świata 2024 mogą spodziewać się jeszcze trudniejszej, błotno-piaszczystej przeprawy. Te obawy docierają też do FIA i promotora WRC. Wygląda na to, że w Kenii zobaczymy lekko zmodyfikowane konstrukcje Rally1.

Po blisko dwudziestoletniej nieobecności w kalendarzu WRC, kultowe Safari powróciło na arenę Mistrzostw Świata w 2021 roku. Zmieniono jednak klasyczny termin tej imprezy, a miejsce wczesnej wiosny zajęło kalendarzowe lato. W tym roku sytuacja wróci jednak do normy, a rajdowa śmietanka zawita do Naivashy pod koniec marca. Ten stan rzeczy niesie ze sobą pewne obawy – w wyznaczonym okresie trwać będzie bowiem… pora deszczowa.

Obfite, monsunowe ulewy rozpoczynają się zazwyczaj w połowie marca. Włodarze trzeciej rundy Mistrzostw Świata zasygnalizowali, iż suche, kamieniste drogi zmieniają się wtedy w mokre, błotniste wąwozy i głębokie kałuże. Przedstawiciele FIA postanowili działać. Patrząc na zeszłoroczne, kiepskie doświadczenia (kłopoty z silnikami Rally1 na „water splashach”) FIA ma zezwolić Toyocie, Hyundaiowi i M-Sportowi na jednorazową modyfikację systemów dostarczenia powietrza do silnika. Krótko mówiąc, rajdówki Rally1 otrzymają… „snorkele”!

Zobacz teżPZM: „Naszym postulatem nie było wprowadzanie „monopolu”

Tegoroczna, 72. edycja kenijskiego maratonu wystartuje w czwartek, 28 marca. Włodarze imprezy przygotowali trasę o długości przeszło trzystu pięćdziesięciu kilometrów oesowych, podzieloną na dziewiętnaście prób sportowych. Spoglądając w kalendarz, data Rajdu Safari pokryje się z obchodami Świąt Wielkiej Nocy. Wygląda na to, iż do wielkanocnego zajączka dołączą też… słonie, lwy, antylopy i żyrafy, a tradycyjną święconkę pokryje piaszczysty pył!

Komplet informacji o 72. odsłonie Rajdu Safari znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy. Po więcej wieści z odcinków Rajdowych Mistrzostw Świata zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!