FP3: Verstappen dyktuje tempo w Japonii

verstappen fp3 japan
Fot. Pirelli

Red Bull z Maxem Verstappenem na czele pokazał zdecydowanie najlepsze tempo w FP3 na torze Suzuka. Holender w ostatnim treningu przed Grand Prix Japonii był szybszy od Sergio Péreza i George’a Russella.

Do rywalizacji w FP3 powrócił Logan Sargeant. Po odpuszczeniu drugiego treningu spowodowanego wypadkiem kierowca Williamsa miał szanse przygotować się do kwalifikacji w dużo lepszych warunkach niż te w drugiej piątkowej sesji.

Po wystartowaniu FP3 także pozostała część stawki zaczęła nadrabiać straty z piątku. Do tych zbyt pewnie podszedł Kevin Magnussen, który źle wszedł w nawrót w drugim sektorze i obrócił się na trawie. Na jego szczęście bez poważnych konsekwencji.

W pierwszym kwadransie kierowcy realizowali programy przejazdów na wszystkich dostępnych mieszankach opon przygotowanych przez Pirelli na suche warunki, a na czele tabeli z wynikiem 1:30.065 znajdował się Lewis Hamilton na softach. Nieco wolniej na o stopień twardszej mieszance radził sobie Max Verstappen, który tracił do Brytyjczyka 0,128 sekundy, a trzeci był Lando Norris na miękkich C3 i stratą 0,134 sekundy.

Na problemy z zachowaniem samochodu na tarkach zgłaszał Sergio Pérez. Kierowca Red Bulla uskarżał się na podskakiwanie tyłu swojego RB20 w zakręcie Degner 2. Na podskakiwanie narzekał również Esteban Ocon, jednak Francuz doświadczał tego podczas normalnej jazdy.

W sesję dobrze nie wszedł również Daniel Ricciardo. Australijczyk w zakręcie nr 2 stracił kontrole w nad swoim samochodem i wykonał obrót o 360 stopni. Dla kierowcy z nr 3 trzecia sesja treningowa była niezwykle ważna, ponieważ było to jedyne 60. minut, podczas których mógł reprezentatywnie przygotować się do kwalifikacji i niedzielnego Grand Prix Japonii.

Środkową część treningu praktycznie wszystkie zespoły poświęciły na sprawdzenie tempa wyścigowego głównie na oponach miękkich i pośrednich. Wyjątkiem był Fernando Alonso i Lance Stroll, którzy wykonywali program na twardej mieszance.

Na kwadrans przed końcem kierowcy przystąpili do sprawdzania tempa kwalifikacyjnego.

Jako pierwszy swoją próbę na nowym zestawie softów rozpoczął George Russell i od razu wskoczył na czoło tabeli z wynikiem 1:29.918. Lepiej od kierowcy Mercedesa pojechał Verstappen, urywając z wyniku Brytyjczyka dodatkowe 0,355 sekundy. Między aktualnego mistrza świata F1, a zawodnika Mercedesa wbił się Pérez, jednak jego strata lidera sesji wynosiła 0,269.

Świetnie swoje okrążenie rozpoczął Lando Norris od rekordu w pierwszym sektorze, jednak po wyjściu z Degner 2 stracił nieco kontroli nad samochodem i ustanowił dobrego czasu. Słabe wyniki na swoich przejazdach osiągnęli kierowcy Ferrari, którzy nie zbliżyli się do czołówki.

Wyniki FP3 przed Grand Prix Japonii: