Gdzie leży najdłuższy, prosty odcinek drogi w Polsce? To pół godziny jazdy

drogi
fot. Google Maps

Marzycie o przejażdżce klasyczną, amerykańską autostradą? Trasą prostą jak linijka i… równą jak stół? Nie musicie szukać najtańszych biletów lotniczych – Polacy nie gęsi i swoje drogi mają! Najdłuższy, prosty odcinek nad Wisłą ma 26 kilometrów.

Na początek garść statystyk. Sieć dróg w Polsce liczy już przeszło 420 000 kilometrów, z czego GDDKiA zarządza blisko 20 000 kilometrów. Mamy w tym 5115,6 kilometrów dróg szybkiego ruchu (1849,2 kilometrów autostrad i 3266,4 kilometrów dróg ekspresowych). Liczba ta stale się powiększa, w 2023 roku oddano do użytku 266,5 kilometrów nowych dróg. W skrócie, jest w czym wybierać. Zastanawialiście się jednak która z tych tras ma najdłuższą prostą? Odpowiedzi należy szukać w województwie mazowieckim i podlaskim.

Zobacz teżPZM: „Naszym postulatem nie było wprowadzanie „monopolu”

Ten niecodzienny plebiscyt wygrywa mazowiecka DK62, łącząca Serock z Wyszkowem. To odcinek mierzący około… 26 kilometrów. Przy spokojnej, przepisowej jeździe nie skręcimy kierownicą przez blisko pół godziny. Konkurentem dla krajowej 62. jest wojewódzka 673. z Sokółki do Dąbrowy Białostockiej. Po drodze pokonamy jednak kilka nieznacznych łuków i rondo w Sokolanach. Przebycie tej trasy także nie powinno zająć nam więcej niż 30 minut.

W ramach ciekawostki, jak wypadamy na tle światowego rekordzisty? Najdłuższą prostą na kuli ziemskiej może pochwalić się… Australia. Fragment autostrady Eyre liczy sobie około… 146,6 kilometrów. Nie bez kozery trasę tę nazywa się potocznie mianem „90 mile straight”.

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu… najnowszego, 43. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie, najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie, F1, po cross country, drift, simracing, rallycross czy karting. W Wasze ręce oddajemy przeszło 150 stron, przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuj Rally And Race także na Google News.