środa, 8 lutego, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaWyścigiGP Wietnamu w F1 nie dojdzie do skutku. Przepalono 500 mln dolarów

GP Wietnamu w F1 nie dojdzie do skutku. Przepalono 500 mln dolarów

GP Wietnamu w F1 miało się odbyć w 2020 roku, ale ostatecznie nie doszło do skutku. W tym celu wybudowano tor w Hanoi, który kosztował 500 mln dolarów. Zamiast najlepszych kierowców na świecie pojawiają się tam rowerzyści, którzy korzystają z nitki wyścigowej.

GP Wietnamu miało być jedną z najbardziej spektakularnych rund w F1. Tor uliczny w Hanoi został pieczołowicie przygotowany zgodnie z najnowszymi zaleceniami „królowej motorsportu”.

Podczas projektowania wykorzystywano najnowsze technologie, a na obiekcie przygotowano wiele miejsc dla kibiców. Przebieg nitki zaplanowano tak, żeby oferował jak najwięcej miejsce do wyprzedzania, a tym samym emocji dla kibiców. Jednak od momentu ukończenia inwestycji, na torze nie pojawił się żaden bolid.

Zobacz: Grand Prix Rosji odwołane

Wprawdzie GP Wietnamu było wpisane do kalendarza F1 w sezonie 2020. Jednak najpierw zaatakowała pandemia koronawirusa, która odcięła Azję od Europy. Wszystkie rundy przeniesiono na tory w Europie. Drugą kwestią było aresztowanie burmistrza Hanoi.

GP Wietnamu F1
GP Wietnamu F1

Nguyen Duc Chung był zwolennikiem organizacji imprezy pod szyldem F1 w Wietnamie. Udało mu się znaleźć budżet w wysokości ok. 60 mln dolarów na ten cel. Tyle bowiem kosztują prawa do organizacji wyścigu. To jedna z najwyższych kwot w F1.

Okazało się jednak, że Duc Chung dopuścił się malwersacji finansowych przy budowie toru, a na dodatek oskarżono go o ujawnianie tajemnic państwowych. Jesienią 2021 roku został skazany na 10 lat więzienia.

Przeczytaj koniecznie: Nowy nocny wyścig w F1 od 2023 r.

Tor w Hanoi przygotowany pod standardy F1 stoi cały czas pusty.  W międzyczasie z obiektu zniknęły trybuny, które miały przyjąć pierwszych gości w 2020 roku. Zamiast bolidów i tłumu kibiców, na nitce wyścigowej pojawiają się rowerzyści, dla których jazda po takim obiekcie stanowi nie lada atrakcję.

GP Wietnamu F1
GP Wietnamu F1

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Certyfikacja klatek bezpieczeństwa – jakie koszty ponosi producent

W 2023 weszły w życie nowe zasady odnośnie klatek bezpieczeństwa na polskiej scenie motorsportu. Od 1 stycznia...

BMW ujawnia mistrzowski skład w DTM na sezon 2023

BMW wystartuje w DTM jako Schubert Motorsport
BMW wystartuje w nadchodzącym sezonie DTM jako ekipa Schubert Motorsport. W mistrzowskim składzie wystąpi Sheldon van der...

Stoffel Vandoorne dołącza do Peugeota. Kolejny etat w sezonie 2023

Stoffel Vandoorne dołącza do ekipy Peugeota
Stoffel Vandoorne, mistrz Formuły E dołącza do zespołu Peugeota w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA w sezonie 2023. Stoffel...

Costa Balboa i Scherer dołączą do polskiego zespołu w WEC 2023!

Inter Europol Competition ma przyjemność potwierdzić, że Fabio Scherer i Albert Costa Balboa dołączą do Jakuba Śmiechowskiego...

Kalendarz Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego PZM w Super Sprincie 2023

rajdy amatorskie wyścigi dla amatorów
Kalendarz Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego PZM w Super Sprincie 2023 został opublikowany na fanpage'u PZM Rzeszów 7 lutego....

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here