środa, 8 lutego, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaWyścigiHonda nie kupi zespołu od Red Bulla? Helmut Marko wyjaśnia

Honda nie kupi zespołu od Red Bulla? Helmut Marko wyjaśnia

Honda cały czas myśli o powrocie do F1 w 2026 roku. Japoński producent rozważa zakup istniejącego zespołu. W grę wchodziła ekipa Alpha Tauri, ale sprawy się skomplikowały. Helmut Marko z Red Bulla zajął stanowisko w tej sprawie.

Honda współpracuje obecnie z Red Bullem, ale japoński producent zdecydował się na opuszczenie F1 po sezonie 2021. Japończycy szybko zdali sobie sprawę, jak pochopna była decyzja o opuszczeniu F1.

Austriacka ekipa podpisała umowę z Japończykami, która przekazuje prawa intelektualne do silników opracowanych przez Hondę. Dzięki temu Red Bull Racing i Alpha Tauri korzystają z technologii opracowanych przez japońskich konstruktorów, a niewielkie logo Hondy pojawia się na bolidach obu ekip.

Zobacz: Red Bull pozbędzie się zespołu w F1? Nowe władze chcą zmienić kurs

Honda rozważa powrót do królewskiej stawki w 2026 roku, gdy zmienią się przepisy silnikowe. Droga do Red Bulla wydaje się zamknięta, ponieważ ekipa rozwija pracuje już nad własną konstrukcją. Oprócz tego prowadzi rozmowy z Fordem w sprawie sojuszu technicznego.

Japończycy nie kupią Alpha Tauri. Helmut Marko komentuje

Do sprawy zakupu zespołu odniósł się sam Helmut Marko. W rozmowie z agencją GMM stwierdził, że dwa lata temu Red Bull nie miał nic, gdy Honda postanowiła opuścić F1. Dodał, że Japończycy nie chcieli nawet dostarczać obecnie istniejącego silnika, ale statecznie udało się osiągnąć porozumienie i współpracę, która trwa po dziś dzień.

Przeczytaj koniecznie: Ford chce dołączyć do F1. Sensacyjne doniesienia z padoku

W rozmowie z mediami Marko wyjawił również, że sytuacja się skomplikowała w kontekście 2026 roku. Honda i Red Bull nie osiągnęły wcześniej porozumienia, ponieważ Honda chciała przygotować wyłącznie silnik elektryczny, a reszta miała leżeć w gestii Red Bulla. Jednak Marko dodał na koniec bardzo enigmatycznie, że decyzja o przyszłości zostanie niebawem ogłoszona.

Jednak brak możliwości współpracy z głównym zespołem Red Bulla nie zamyka innych dostępnych możliwości. Helmut Marko stwierdził, że Honda po powrocie do F1 będzie potrzebowała możliwie najlepszego zespołu. Nie będzie to jednak Alpha Tauri. Tym bardziej, że zakończy się synergia z Red Bullem wynikająca z korzystania z tego samego silnika.

Przedstawiciel Red Bulla zdradził również, że każdy producent silników – od Audi po Renault – będzie chciało mieć po dwa zespoły w stawce. W związku z tym pozostało już niewiele możliwości dla Hondy.

Aktualnie w stawce F1 startuje czterech producentów silników: Ferrari, Mercedes, Renault i Red Bull Powertrains. Od 2026 roku dołączy do nich Audi.

 

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Certyfikacja klatek bezpieczeństwa – jakie koszty ponosi producent

W 2023 weszły w życie nowe zasady odnośnie klatek bezpieczeństwa na polskiej scenie motorsportu. Od 1 stycznia...

BMW ujawnia mistrzowski skład w DTM na sezon 2023

BMW wystartuje w DTM jako Schubert Motorsport
BMW wystartuje w nadchodzącym sezonie DTM jako ekipa Schubert Motorsport. W mistrzowskim składzie wystąpi Sheldon van der...

Stoffel Vandoorne dołącza do Peugeota. Kolejny etat w sezonie 2023

Stoffel Vandoorne dołącza do ekipy Peugeota
Stoffel Vandoorne, mistrz Formuły E dołącza do zespołu Peugeota w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA w sezonie 2023. Stoffel...

Costa Balboa i Scherer dołączą do polskiego zespołu w WEC 2023!

Inter Europol Competition ma przyjemność potwierdzić, że Fabio Scherer i Albert Costa Balboa dołączą do Jakuba Śmiechowskiego...

Kalendarz Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego PZM w Super Sprincie 2023

rajdy amatorskie wyścigi dla amatorów
Kalendarz Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego PZM w Super Sprincie 2023 został opublikowany na fanpage'u PZM Rzeszów 7 lutego....

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here