Kolejny kierowca rajdowy wspierany przez Orlen?

256
Orlen
fot. Keane Design - oficjalny profil Facebook

Czy poznaliśmy personalia kolejnego kierowcy wspieranego przez spółkę Orlen? Projekt oklejenia jednego z samochodów na 37. edycję Jannerrallye podsyca tę dyskusję. Trzeba jednak przyznać, iż byłaby to dość… kontrowersyjna decyzja.

Zacznijmy od początku… Skąd pomysł na to, iż największa rodzima spółka naftowa bierze pod swoje skrzydła kolejnego przedstawiciela motorsportu? Wszystko przez dzisiejszy post Keane Design – grafika odpowiedzialnego za wzór oklejenia wielu samochodów rajdowych. W swoim najnowszym wpisie Kean Design odsłonił barwy Peugeota 208 Rally4 zespołu Car Speed Racing, w którym Marcin Niwergol oraz Michał Kuśnierz pojawią się na linii startu 37. edycji Jannerrallye. Zdjęcia nie wywołałyby tak wielkiego zainteresowania gdyby nie fakt, iż dominującym logo na karoserii jest emblemat… Orlen Oil oraz wzory olejowych „molekuł”.

Zobacz też: PZM: „Nie chcieliśmy uderzać w żadną grupę, a rozwiązać palący problem”

Oczywiście, nie jest to oficjalna informacja prasowa, nie otrzymaliśmy też żadnej notki od spółki Orlen czy samego zawodnika. Trzeba jednak przypomnieć, że na przestrzeni całego 2023 roku Orlen informował o chęci mocniejszego zaangażowania się w austriacki rynek i przejęcia ponad dwustu sześćdziesięciu stacji benzynowych marki Turmöl. Wtedy reklama na samochodzie rajdowym startującym w miejscowym czempionacie miałaby rację bytu. Rodzi się jednak pytanie, czy jest to decyzja którą da się „obronić” w ujęciu… sportowym. Zwłaszcza, że czterdziestoczteroletni zawodnik przykleja na rajdówkę… austriacką flagę.

Dokonując chłodnej oceny i patrząc wyłącznie na statystyki, Marcin Niwergol nie należy do grona starych, rajdowych wyjadaczy. W sezonie 2016 pojawił się na trasach jubileuszowej, 50. edycji Rajdu Dolnośląskiego, gdzie uplasował się na czwartym miejscu kategorii Open N. Na prawym fotelu jego Lancera Evo X zasiadał wtedy Krzysztof Dereń. Trzy lata później Niwergol zamienił Mitsubishi na Peugeota 208 R2, zaś w buty „umysłowego” wszedł Michał Jurgała. Ich występ w Niederosterreich Rallye zakończył się na drugim miejscu w grupie 4.

Marcin Niwergol zaliczył też jeden epizod w roli pilota. W 2015 roku poprowadził Krzysztofa Derenia w Rajdzie Barbórka. Niestety, panowie wycofali się z imprezy już na trzecim oesie.

Czekamy na komunikat Orlen S.A.

Jak na razie na liście zgłoszeń 37. edycji LKW Friends on the road Jannerrallye powered by Wimberger znajduje się blisko osiemdziesiąt duetów. Biało-czerwona flaga „powiewa” przy dwóch załogach. Z numerem #24 wystartują Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot w Fieście Rally2 Plon RT. Marcin Niwergol i Michał Kuśnierz nakleją na swojego Peugeota numer #57.

Impreza będąca premierową rundą Rajdowych Mistrzostw Austrii oraz lokalnych pucharów niższego szczebla wystartuje 5 stycznia. Organizatorzy wytyczyli osiemnaście odcinków o długości około stu sześćdziesięciu kilometrów. Na linii startu nie zabraknie także znanych nazwisk – swój start potwierdzili między innymi Marlin Laszlo, Filip Mares, Jan Cerny oraz Chris Ingram. Faworytem do triumfu będzie urzędujący czempion Austrii – Simon Wagner.

Wszystkie informacje o tegorocznej, 37. edycji Jannerrallye znajdziecie na stronie imprezy. Po więcej emocji z rodzimych i europejskich odcinków zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!