Kris Meeke będzie powodem zmiany prawa?

Fot. Hyundai Motorsport GmbH

Mistrz Intercontinental Rally Challenge z sezonu 2009 Kris Meeke pozostaje aktywny za kierownicą, chociaż skończy w tym roku 45 lat. Tegoroczne starty Brytyjczyka wywołały jednak kontrowersje, których rozwiązanie może nastąpić… w parlamencie.

Meeke wraz ze swoim pilotem Jamesem Fultonem przystąpili do Rajdowych Mistrzostw Portugalii, gdzie wygrali inauguracyjną rundę, czyli Rali Serras de Fafe – Felgueiras. Załoga Team Hyundai Portugal nie może jednak zdobyć tytułu mistrzowskiego z powodu obowiązujących przepisów.

Portugalska Federacja Samochodowa i Kartingowa FPAK zainteresowała się tematem już w zeszłym roku, gdy w krajowym czempionacie startował Craig Breen. Orzekła wtedy, że obowiązujące w kraju przepisy uniemożliwiają sportowcom z innych państw zdobyć tytułu Mistrza Portugalii w sportach indywidualnych, do których zalicza się sporty motorowe.

Irlandczyk nie przejechał jednak pełnego sezonu i na tym sprawa mogła się skończyć. Byłoby to wystarczająco ciekawe, jednak w związku z tegorocznymi aspiracjami Meeke’a, FPAK pochyliła się bardziej nad zapisami prawa i stwierdziła, że łamią one konstytucję, ponieważ są sprzeczne z przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi sportu oraz swobodnego przepływu obywateli.

FPAK postanowiło pójść ze sprawą do parlamentu. Tu pojawia się jednak inny problem, bo ten… nie istnieje. Po dymisji premiera António Costy, rząd został rozwiązany, a nowe wybory dopiero co się odbyły i nie otrzymała jeszcze wotum zaufania.

„Możemy dowodzić, że prawo jest niezgodne z konstytucją, ale żeby to zrobić, musimy przedstawić sprawę przed Trybunał Konstytucyjny, a może to zrobić tylko zgromadzenie narodowe. Musimy więc spotkać się z parlamentarzystami, co może zbyt szybko nie nastąpić. Wtedy Trybunał musi zadecydować, czy coś się zmieni. Innymi słowy, to proces, który wymaga czasu i pracy administracyjnej” – powiedział prezes FPAK Ni Amorim.

Jeżeli przepisy nie zostaną zmienione do czasu, w którym Meeke i Fulton wygraliby Mistrzostwa Portugalii, tytuł oficjalnie pozostałby nieprzyznany.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.