Nieubłaganie zbliżamy się do zmiany przepisów drogowych i „legalizacji aut sportowych”. Niestety to na co czekaliśmy z wytęsknieniem po zapoznaniu się z projektami nowych przepisów, budzi jednak spore obawy i wątpliwości. Polski Związek Motorowy, który jest łącznikiem z ministerstwem rozpoczął kroki łagodzące te przepisy. Na początek ankieta do posiadaczy aut sportowych.

Nowe przepisy mimo, że legalizują auta do sportu to w zasadzie i tak wykluczają je z ruchu drogowego. Na drodze będą mogły pojawić się tylko na oficjalnej dojazdówce. Ale część aut, a w zasadzie ich większość, ma klatki „załącznikowe” bez certyfikatów i nie posiadają KSS, więc nie będą spełniać nawet tych wymogów. Tyczy się to aut do rajdów amatorskich, które dominują w naszych garażach. Czeka je wykluczenie z ruchu drogowego i ze sportu amatorskiego. PZM chce spróbować złagodzić te przepisy. Pierwszym krokiem jest formularz który ma sprawdzić ile jest tych samochodów i w jaki sposób są przygotowane.

Formularz powinien wypełnić każdy posiadacz auta do rajdów amatorskich wyposażonego w klatkę bezpieczeństwa, bo to ich sytuacja w tej chwili jest najbardziej niepewna. Za nim usiądziecie jednak do ankiety, która jest małym BK online, przygotujcie dokumenty auta i dokumenty klatki jeśli nie znacie jej konfiguracji na pamięć. Potrzebne będą dane typu VIN, wymiary rur klatki, ilość krzyży, sposoby wykończenia klatki, boczne, dachowe czy tylne.

Link do ankiety: https://forms.office.com/e/zU4jXbTdBP

Informacja od PZM: „Zespół Techniczny Głównej Komisji Sportu Samochodowego przeprowadza ankietę, której celem jest ustalenie poziomu technicznego samochodów biorących udział w Amatorskich Imprezach Samochodowych.

Ankieta związana jest z planowanymi zmianami w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym, które dotyczą wdrożenia procedury dopuszczenia do ruchu drogowego samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych.

Uzyskane w ankiecie odpowiedzi zostaną wykorzystane do stworzenia przepisów technicznych AIS wpisujących się w nowe zapisy ustawy.”