Mateusz Kaprzyk w prototypie LMP3 podczas Rajdu Śląska w Katowicach

Mateusz Kaprzyk będzie gościem specjalnym podczas Rajdu Śląska. Kierowca ORLEN Teamu w piątek poprowadzi prototypowego Ligiera z European Le Mans Series na trasie Super Oesu w centrum Katowic. 

21-letni katowiczanin 455-konne auto prezentował już przed słynnym Spodkiem dwa lata temu. Tym razem reprezentant ORLEN Teamu wskoczy także za kierownicę prototypu klasy LMP3 i w piątek wieczorem, ok. 19:15, pokona dwa okrążenia liczącą 4 km trasą Super Oesu w centrum miasta.

Zobacz także: 7. Rajd Śląska – harmonogram imprezy

Przez dwa kolejne dni zawodnik oraz jego auto czekać będą na kibiców w bazie Rajdu na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Po trzech z sześciu rund ELMS Mateusz Kaprzyk zajmuje szóste miejsce w klasyfikacji generalnej klasy LMP3.

Dwa ostatnie wyścigi jedyny Polak w stawce kończył na czwartej pozycji, widowiskowo walcząc o podium na torach Paul Ricard we Francji i Motorland Aragon w Hiszpanii. Za dwa tygodnie 21-latek wystartuje w kolejnym wyścigu, tym razem na legendarnym, belgijskim torze F1 w Spa-Francorchamps.

Zanim zadebiutował w wyścigach długodystansowych, Kaprzyk sięgnął po kartingowe mistrzostwo Polski, a następnie został pierwszym Polakiem, który wywalczył punkty w prestiżowej, włoskiej Formule 4.

Od 2021 roku Mateusz reprezentuje barwy ORLEN Teamu i ściga się w European Le Mans Series, mistrzostwach Europy w samochodowych wyścigach długodystansowych.

Ligier JS-P320 jest wart ponad milion złotych. Prototypowe auto waży zaledwie 950 kg, ale dzięki 455-konnemu silnikowi V8 o pojemności 5,6 litra rozpędza się aż do 290 km/h.

„Nie mogę się doczekać Rajdu Śląska, przejazdów prototypem LMP3 przez odcinek specjalny w centrum miasta i spotkania z polskimi kibicami motorsportu – mówi Mateusz Kaprzyk. – Do Katowic przyjadę nie tylko niesamowicie brzmiącym, ale także wyjątkowo wyglądającym Ligierem. Wiem, że kibice uwielbiają włókno węglowe, dlatego zamiast specjalnego malowania pokażemy fanom auto w rasowym, „surowym” karbonie, które zawsze robi piorunujące wrażenie. Do zobaczenia!”