Polska jako jedyna ma dwóch kierowców w FIA Akademii

Wojciech Woda Klara Kowalczyk
Wojciech Woda i Klara Kowalczyk

FIA ogłosiła listę reprezentantów prestiżowej FIA Karting Academy Trophy na sezon 2023. To 47 kierowców z całego świata. Polacy jako jedyni mają dwóch zawodników w zestawie startowym Akademii na ten sezon. Nasz kraj będą reprezentować Wojciech Woda oraz Klara Kowalczyk, która została zgłoszona przez Światową Komisję Kobiet FIA.

FIA Academy Trophy zostanie rozegrana po raz 14 w historii. W sezonie 2021 zwycięzcą tej
prestiżowej serii był Polak, Maciej Gładysz. W tym sezonie oprócz nominowanego przez Polski Związek Motorowy Wojciecha Wody, zwycięzcy Mistrzostw Młodzików w kategorii Mini
wystartuje Klara Kowalczyk, druga kartingowa wicemistrzyni Polski, która dostała nominację do cyklu z ramienia Światowej Komisji Kobiet FIA, która wybiera jedną, najbardziej obiecującą zawodniczkę spośród dziewcząt z całego świata w wieku 12-14 lat.
W poprzednich sezonach w FIA Karting Academy Trophy startowało wielu znakomitych dzisiaj kierowców. Zaciętą rywalizację w tym cyklu toczyli m.in. zawodnicy znani z Formuły 1: Charles Leclerc czy George Russell.

FIA Karting Academy to inicjatywa mająca na celu identyfikację i szkolenie młodych talentów kartingowych w wieku od 12 do 14 lat. Uczestnicy tych mistrzostw startują w kategorii OK-Junior, na identycznych gokartach przygotowanym przez Międzynarodową Komisję Kartingową (CIK- FIA), wyposażonych w opony jednej marki.

– Nominacja do FIA Karting Academy mnie bardzo ucieszyła. Panie dokonujące wyboru w imieniu FIA doceniły moje tempo i waleczność na torze. Akademia to też najlepsza droga rozwoju dla zawodników debiutujących w kategorii OK Junior, cieszą mnie więc trzy rundy tych mistrzostw, w mocnej obsadzie na wymagających torach – mówi Klara Kowalczyk.

Tegoroczna odsłona FIA Karting Academy Trophy składa się z trzech rund w trzech europejskich krajach. Zawody będą rozgrywane razem z rundami mistrzostw Europy w kategoriach OK i OK-Junior, w następujących terminach i lokalizacjach:

18-23 maja – Trzyniec, Czechy
15-18 czerwca – Rødby, Dania
27-30 lipca – Cremona, Włochy

Klara Kowalczyk
Klara Kowalczyk w barwach fabrycznego teamu CRG.