czwartek, 8 grudnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościPuchar im. Andrzeja Nytko - 24. Rajd Rzeszowski

Puchar im. Andrzeja Nytko – 24. Rajd Rzeszowski

Podczas zbliżającego się 24. Rajdu Rzeszowskiego zostanie przyznana specjalna nagroda – Puchar im. Andrzeja Nytko, przeznaczony dla najlepszej załogi w klasach historycznych (HR3, HR4, HR+30). Na mecie u stóp rzeszowskiego ratusza wręczą ją P. Urszula Nytko (wdowa po Andrzeju) i Łukasz Nytko (syn Andrzeja).

Andrzej Nytko (1933-2006) swą sportową karierę rozpoczął od startu w krakowskim wyścigu ulicznym o Kryształowy Puchar Grodu Podwawelskiego (13 lipca 1952). Zajął drugie miejsce w klasie do 2000, jechał samochodem DKW z silnikiem BMW (!). Był czołowym polskim kierowcą rajdowym lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych; cztery razy zdobył szarfę Mistrza Polski (1965, 1966, 1969, 1972), a w 1969 otrzymał prestiżowy tytuł Mistrza Sportu. Jako członek kadry PZM wielokrotnie startował w rajdach zagranicznych. Reprezentował Automobilklub Krakowski, w latach 1974-1978 zasiadał w zarządzie tego klubu.

Wielki udział w ustanowieniu tegorocznej nagrody ma P. Wojciech Martynuska, zaprzyjaźniony z Andrzejem Nytko dawny działacz Automobilklubu Rzeszowskiego. Pani Urszula Nytko przypomina, że z 12 na 13 grudnia 1970 został rozegrany I Nocny Rajd Rzeszowski, zorganizowany staraniem Koła Młodzieżowego, działającego w ramach Automobilklubu Rzeszowskiego. Celem koła było upowszechnianie i promowanie zagadnień motoryzacyjnych w kręgach ludzi młodych, a zwłaszcza studentów rzeszowskich uczelni. Do kierowania rajdem został z Krakowa zaproszony 37-letni wówczas Andrzej Nytko, który nie tylko pełnił funkcję komandora zawodów, ale także ufundował główną nagrodę – Puchar Komandorski. Przypomnijmy, że triumfatorem rajdu został Władysław Domański (Automobilklub Warszawski/FSO, Polski Fiat 125p 1300), podium uzupełnili Marek Ryndak (Automobilklub Rzeszowski, Syrena 104) i Janina Jedynakowa (Automobilklub Warszawski/FSO, Polski Fiat 125p 1300).

Synowie Andrzeja kontynuują pasję swego Ojca. Łukasz za kierownicy hybrydowej Toyoty Yaris z powodzeniem uczestniczy w FIA Alternative Energies Cup (cykl rajdów dla samochodów z napędem alternatywnym), zaś Piotr z sukcesami startuje w Porsche 951 w kanadyjskiej serii wyścigowej GT Challenge.

Na zdjęciach: Andrzej Nytko z laurowym wieńcem za zwycięstwo w klasie w międzynarodowym wyścigu o Błękitną Wstęgę Olzy (Cieszyn-Cesky Tesin, 1965), w którym jechał Steyr-Fiatem 1300.

Sponsorami 24. Rajdu Rzeszowskiego są: LOTOS, Galeria Nowy Świat, BorgWarner i Handlopex.

inf. pras.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Maserati odsłoniło Tipo Folgore – swój pierwszy, elektryczny bolid

Stało się. Maserati przeszło już na elektryczną, motorsportową stronę mocy. W Modenie pokazano światu malowanie elektrycznego bolidu...

Thierry Neuville przesiadł się do BMW M3 E30

Reprezentant Hyundaia nie może już doczekać się startu kolejnego sezonu WRC, więc aby nie wyjść z wprawy,...

60 Rajd Barbórka 2022 – action wideo

Zapraszamy na obszerne filmowe podsumowanie przejazdów podczas 60 Rajdu Barbórka 2022.

Oficjalnie, Ott Tanak wraca do M-Sportu

Ott
Białe plamy na mapie przyszłorocznego sezonu WRC zapełniają się coraz szybciej. M-Sport potwierdził, że Ott Tanak ponownie...

Finał sezonu Sakura Kazoku na torze Silesia Ring

Wielkimi krokami zbliża się ostatni, motorsportowy event sezonu 2022 spod szyldu Sakura Kazoku. Zwycięzców kampanii wyłoni edycja...

NAJPOCZYTNIEJSZE