piątek, 22 września, 2023
Strona głównaAktualnościRajd Festiwalowy – pierwsze zwycięstwo załogi Hawro i Kielar w Pucharze Peugeota...

Rajd Festiwalowy – pierwsze zwycięstwo załogi Hawro i Kielar w Pucharze Peugeota i Citroena

Sportowe emocje, jakie przyniósł miniony weekend (15-16 czerwca) na pewno na długo pozostaną w pamięci zawodników i kibiców. Dla jednej z załóg 50. Rajd zapisze się jednak szczególnie mocno w karierze. To właśnie w Opolu duet Maciej Hawro i Patryk Kielar po raz pierwszy w dotychczasowych startach zostali sklasyfikowani na pierwszym miejscu w stawce Pucharu Peugeota i Citroena. Przebieg ich drogi po zwycięstwo to historia trzymająca w napięciu od startu pierwszego odcinka, po ogłoszenie oficjalnych wyników. Rzeszowska załoga już od początku ruszyła do rywalizacji mocnym tempem. Po sobotnim prologu zajmowali drugie miejsce w PPC, ustępując duetowi Kalczyński / Kalczyński o 0,7 sekundy. Rywale zapisali na swoje konto także poranny niedzielny odcinek, ale to właśnie Hawro i Kielar, po wygraniu rywalizacji na odcinku Premiery (najdłuższej próbie rajdu) przejęli fotel lidera pucharu i na pierwszej strefie serwisowej zameldowali się z przewagą 0,5 sekundy. Na drugiej pętli walka była jeszcze bardziej wyrównana, do tego stopnia, że konkurentom udało się zniwelować stratę, ale zaledwie o 0,2 sekundy.

Na dwie próby przed metą walka rozpoczynała się praktycznie od nowa, a wszystko miało się rozstrzygnąć na ostatnich 14,5 km. W trzecim przejeździe OS „Superjedynki” byli najszybsi spośród Citroenów i Peugeotów, ale doliczona kara 10 sekund za dotknięcie szykany zepchnęła ich na drugie miejsce. Na odcinku Power Stage kibice mogli zobaczyć najbardziej zacięty pojedynek, ponieważ bracia Kalczyńscy pokonali Hawro i Kielara, na 7,5 km tylko o 0,1 sekundy i to ostatecznie oni wjechali na metę, jako zwycięzcy. Jak się okazało niedługo później nie był to jednak koniec wydarzeń w Pucharze Peugeota i Citroena. Samochód załogi numer 28 został poddany badaniu kontrolnemu, które wykazały niestety odstępstwa od regulaminu technicznego, za co Szymon i Mieczysław Kalczyńscy zostali wykluczenie z wyników końcowych. Punkty za pierwsze miejsce i zwycięstwo w drugiej rundzie pucharu dopisano do dorobku Macieja Hawro i Patryka Kielara. W klasyfikacji generalnej załoga Peugeota 106 Rally finiszowała w czołowej szóstce, co również jest najlepszym wynikiem w ich wspólnych startach.

Jubileuszowy 50. Rajd Festiwalowy zakończył pierwszą, wiosenną część sezonu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2019. Zawodników czeka teraz przerwa, aż do 6 września i Rajdu Mikołowsko-Żorskiego, podczas której również nie zabraknie reprezentantów Specfood Rally.

Maciej Hawro: Poziom emocji, jakie zagwarantował mnie i Patrykowi ten rajd, można chyba tylko porównać z tempem rywalizacji na niedzielnych odcinkach. Bracia Kalczyński, zgodnie zresztą z przewidywaniami wysoko zawiesili poprzeczkę, ale cieszy fakt, że na każdej próbie toczyliśmy bardzo wyrównaną walkę. To niesamowite, że po 7 km różnica może wynosić tylko 0,1 sekundy. Przez cały dzień dawaliśmy z siebie nawet więcej niż 100%, bo decydował każdy nawet minimalny błąd i jedno zawahanie, w przy jeździe na odcięciu piątego biegu trzeba być naprawdę mocno skupionym.

To była piękna walka, za co bardzo dziękujemy chłopakom. Na trasie decydowały detale, ale o wyniku niestety zadecydowały już inne aspekty. To zwycięstwo cieszy, bo razem ze sponsorami i całym zespołem pracowaliśmy na to naprawdę długi czas, coraz bardziej zbliżając się do tego celu, ale naprawdę wolałbym, że o wszystkim zdecydowały odcinki. Z naszej strony zrobiliśmy naprawdę wszystko, żeby jak najlepiej przygotować się i zmierzyć z tym rajdem. Trud się opłacił, bo nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego zakończenia pierwszej części sezonu. Dało to nam ogromny zastrzyk pozytywnej energii, dlatego już nie możemy doczekać się września. Wspólnie z Specfood, Miasto Łańcut, Ciepłownia Łańcut, Centrum Medyczne Haw-Med, Racing Simulator, Studio Lizart Reklama – koszulki z nadrukiem i gadżety reklamowe oraz Buchti.pl Promotion dziękujemy za Wasz niesamowity doping i już teraz zapraszamy na kolejny start.

inf.pras.

NOWOŚCI

Maluch z silnikiem Subaru może być twój! Turbo żaba na sprzedaż

Fiat 126 elx z silnikiem Subaru 2.2 Turbo to jedyny w swoim rodzaju samochód, który opisywaliśmy na...

18 miesięcy w 1 minutę – budowa rajdowego Subaru Impreza 2023

Zobaczcie 18 miesięcy pracy wciśnięte w 1 minutę. Tak Subaru USA budowało najnowszą specyfikację rajdowej wersji Subaru...

Roman Baran zadowolony z debiutu w Wyścigu Szczawne


Ekipa Roman Baran Racing sfinalizowała swój 22 sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. To nie jedyna sportowa statystyka,...

Łukasz Zoll przed FIA CEZ na torze Nyirad

Przedostatnia runda FIA CEZ Rallycross odbędzie się w dniach 23-24 września na węgierskim torze w Nyirad z...

6 runda Rallycross MP i FIA CEZ – action wideo

Za nami wyścigowy weekend na Autodromie Słomczyn z Mistrzostwami Polski i FIA CEZ w Rallycrossie. Emocji na...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here