Rajd Irlandii bez finansowania. Fani napisali petycję

O możliwym powrocie Rajdu Irlandii do kalendarza Rajdowych Mistrzostw Świata WRC było głośno od wielu miesięcy. Wszystko było gotowe, poza finansowaniem ze środków publicznych.

Jak poinformował promotor wydarzenia, Motorsport Ireland, rząd Irlandii nie wyraził zgody na uruchomienie środków w wysokości 15 milionów euro w wymaganym terminie.

Promotor WRC chciało znać przyszłość potencjalnej rundy przed końcem pierwszego kwartału tego roku, lecz za namową Motorsport Ireland termin wydłużono o dwa tygodnie.

Jak jednak poinformował minister Thomas Byrne, władze będą potrzebowały „przynajmniej sześciu miesięcy” na przeprowadzenie dalszej niezależnej analizy ekonomicznej i rozważenie propozycji.

Rajd Irlandii tym samym wypadł z wyścigu o miejsce w kalendarzu WRC na sezon 2025 i może powrócić do mistrzostw świata najwcześniej w kolejnym sezonie. Motorsport Ireland w swoim oświadczeniu mocno skrytykowało ministerstwo sportu za opieszałość i brak komunikacji.

„Do tej pory Motorsport Ireland nie otrzymało żadnych pytań ani informacji zwrotnej odnośnie dostarczonych dokumentów, pomimo licznych zapytań do ministerstwa o potrzebę dostarczenia dalszych informacji. Dowiedzieć się ostatniego dnia wydłużonego przez promotora terminu, że ministerstwo Byrne’a potrzebuje nagle kolejnych sześciu miesięcy na kolejne analizy, jest bardzo frustrujące” – brzmi tylko fragment komunikatu wydanego przez irlandzki ASN.

Odpowiedź fanów jest jednoznaczna

Redaktor lokalnej publikacji The Motorsport Hub jeszcze tego samego dnia utworzył petycję do irlandzkiego rządu, w której nawołuje o zapewnienie finansowania rajdu w sezonie 2026. W treści przywoływane są liczby z ostatniej edycji w 2009 roku, gdy na imprezę przyszło 150 tysięcy widzów, generując 40 milionów euro obrotu dla lokalnej gospodarki. Swój podpis można złożyć pod tym adresem.

Podobają ci się nasze newsy? Nie przegap żadnego: obserwuj RALLY and RACE na Google News.