Rajd Safari: Poranek dla Rovanpery

Safari
fot. Kalle Rovanpera - oficjalny profil Facebook

Kalle Rovanpera i Janne Halttunen wygrali pierwszy odcinek piątkowego etapu Rajdu Safari. Finowie objęli tym samym prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Dzisiejszą rozgrywkę otworzył blisko dwudziestokilometrowy oes „Loldia”, znany z dwóch poprzednich edycji równikowego maratonu. Włodarze Rajdu Safari nie zdecydowali się na zmiany w książce drogowej, zachowując ustaloną wcześniej konfigurację. Próba pokazała typowego kenijskiego „pazura”, płatając figle paru załogom. Poza zmienną przyczepnością oraz kamienistym poboczem, zawodnicy zaliczyli już bliższe spotkanie z miejscową… fauną.

„Loldia” padła łupem urzędujących czempionów WRC – Kalle Rovanpery i Janne Halttunena. Finowie wyprzedzili Lappiego/Ferma i Tanaka/Jarveoję, przejmując pałeczkę lidera. Jak na razie podopieczni Gazoo Racing mają iluzoryczną przewagę nad rywalami, zwycięzcy Rajdu Szwecji tracą około półtorej sekundy, zaś Estończycy są wolniejsi o dwie dziesiąte sekundy.

Zobacz też: 72. WRC Rajd Safari – zapowiedź, harmonogram, transmisja

Premierowa próba piątkowego etapu sprawiła już pierwsze kłopoty, choć na razie nie doszło do sensacyjnych przetasowań w stawce. Kierowcy utyskiwali głównie na brak przyczepności czy źle ustawione samochody. Elfyn Evans przebił jedną z opon, na szczęście przeciął metę.

W WRC2 najlepiej poradzili sobie Gus Greensmith i Jonas Andersson. Duet Skody Fabii RS Rally2 pokonał faworyzowanego Olivera Solberga o prawie osiem sekund. Kajetanowicz i Szczepaniak „wykręcili” trzeci czas, tracąc około pół minuty do byłego kierowcy M-Sportu. Polacy pozostają oczywiście liderami niefabrycznych „Challengerów”. Daniel Chwist i Kamil Heller spadli na dziewiątą lokatę w kategorii WRC2 oraz siódme w klasie WRC2 Challenger.

Królowie sawanny

W rozpisce piątkowego etapu znajduje się sześć prób sportowych, przedzielonych krótkim serwisem. Stawka tegorocznej edycji afrykańskiego klasyka zmierzy się z oesami „Loldia”, „Geothermal” oraz „Kedong”, ścigając się na dystansie blisko stu trzydziestu kilometrów. Biorąc pod uwagę przebieg premierowego sprawdzianu, najlepsze…. dopiero przed nami!

Korzystając z okazji zachęcamy Was do sprawdzenia oferty Motowizji. Jak przed rokiem, rywalizacja na trasach Rajdowych Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Starego Kontynentu trafia na antenę rodzimej stacji telewizyjnej. Motowizja pokaże wszystkie oesy WRC i ERC 2024 na żywo, z komentarzem ekspertów i zaproszonych do studia gości. Poza relacjami live, na kanale znajdziecie także szczegółowe zapowiedzi rajdów, podsumowania każdego etapu, czy wywiady z zawodnikami. Szczegóły oferty znajdziecie na stronie motowizja.pl.

Komplet informacji o 72. odsłonie Rajdu Safari znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy. Po więcej wieści z odcinków Rajdowych Mistrzostw Świata zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!