Rajd Safari: Mistrzowie dyktują tempo, problemy Kajetanowicza

Safari
fot. Kajetan Kajetanowicz - oficjalny profil Facebook

Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen z oesowym hat-trickiem! Mistrzostwie świata wygrali wszystkie próby porannej pętli piątkowego etapu Rajdu Safari. Niestety, pech dopadł naszych reprezentantów – Kajetan i Maciej stracili przeszło minutę.

Urzędujący mistrzowie WRC rozgościli się na fotelu liderów 72. edycji kenijskiego klasyka. Rovanpera i Halttunen wygrali wszystkie poranne sprawdziany, budując piętnaście sekund przewagi nad triumfatorami Rajdu Szwecji – Esapekką Lappim i Janne Fermem. Wirtualne podium dopełniają Ott Tanak i Martin Jarveoja, Estończycy są dosłownie o grubość lakieru za swoimi kolegami z Hyundai Motorsport. Ekipa Cyrila Abiteboula ma powody do radości!

Z problemami walczyli aktualni liderzy „generalki” Mistrzostw Świata, Thierry Neuville oraz Martijn Wydaeghe. Belgowie złapali „kapcia” na OS2, uszkadzając karoserię swojego auta. W obawie przed kurzem i afrykańskim pyłem, załoga i20N Rally1 podróżowała w… goglach. Nie najlepiej radzi sobie także Elfyn Evans – Walijczyk został w tyle, piastując piątą pozycję.

Zobacz też: 72. WRC Rajd Safari – zapowiedź, harmonogram, transmisja

Sporo dzieje się również w grupie WRC2. Po pierwsze, na ogromny niefart narzekać może Oliver Solberg. Szwed złapał dziś dwa, kosztowne „kapcie”, tracąc przeszło trzy minuty na zmianę ogumienia. Fanów z Polski zaniepokoiła wolna jazda Kajetanowicza i Szczepaniaka. Polacy stracili prawie dwie minuty na trzydziestokilemtrowym „Kedongu”. Okazało się, iż filtr powietrza w „orlenowej” Fabii RS Rally2 zapchany jest piaskiem, który ograniczał moc jednostki napędowej. Na szczęście nasi rodacy przecięli linię mety, choć spadli na czwartą pozycję w grupie WRC2. Na prowadzeniu znajdują się Gus Greensmith i Jonas Andersson. Daniel Chwist i Kamill Heller w pięknych, kenijskich barwach awansowali na ósmą lokatę.

Najlepsze dopiero przed nami!

Stawka trzeciej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata zjeżdża już do parku serwisowego. W dzisiejszym menu znajdują się jeszcze trzy odcinki specjalne, drużyny ponownie pokonają próby „Loldia”, „Geothermal” i „Kedong”. Piątkowy etap imprezy zakończy się około 17:00.

Korzystając z okazji zachęcamy Was do sprawdzenia oferty Motowizji. Jak przed rokiem, rywalizacja na trasach Rajdowych Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Starego Kontynentu trafia na antenę rodzimej stacji telewizyjnej. Motowizja pokaże wszystkie oesy WRC i ERC 2024 na żywo, z komentarzem ekspertów i zaproszonych do studia gości. Poza relacjami live, na kanale znajdziecie także szczegółowe zapowiedzi rajdów, podsumowania każdego etapu, czy wywiady z zawodnikami. Szczegóły oferty znajdziecie na stronie motowizja.pl.

Komplet informacji o 72. odsłonie Rajdu Safari znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy. Po więcej wieści z odcinków Rajdowych Mistrzostw Świata zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!