Rajd Świdnicki 2023 – onboardy z odcinków specjalnych

609
Świdnicki
fot. rajdswidnicki.pl

51. Rajd Świdnicki rozpocznie się już za kilkanaście godzin. Załogi są właśnie w trakcie oficjalnego zapoznania z trasą, publikujemy więc onboardy ze wszystkich, tegorocznych odcinków tej imprezy. W sumie drużyny zmierzą się z 13 próbami sportowymi, o łącznej długości 123 kilometrów. Układ trasy jest bliźniaczo podobny do poprzedniej edycji, identyczny jest też dobór poszczególnych tras.

O tym kto zostanie pierwszym liderem Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2023 zadecyduje 13 odcinków specjalnych, o łącznej długości 123 kilometrów. Na sobotę 22.04. organizatorzy zaplanowali cztery odcinki specjalne oraz poprzedzający je odcinek testowy. W niedzielę stawka imprezy zmierzy się z 9 próbami. Triumfatora 51. edycji rajdu poznamy zapewne około godziny 17:00, zaś ceremonia medalowa odbędzie się punktualnie o 18:30. Rajd Świdnicki otworzy kampanię RSMP po raz trzeci z rzędu. Ostatnie dwie edycje padały łupem Kacpra Wróblewskiego i Jakuba Wróbla. Załogi Orlen Teamu zabraknie w tym roku.

Na trasach byłego „Elmotu” miało pojawić się 86 załóg (z czego 65 w ramach RSMP), ale lista wykrusza się praktycznie z każdym dniem. Z powodu ostrego zapalenia płuc w akcji nie zobaczymy żółto-niebieskiego BMW M3 Artura Sękowskiego. W ostatniej chwili z walki zrezygnował również Maciej Lubiak, który podobnie jak Sękowski musi skupić się teraz na reperowaniu swojego zdrowia. Wcześniej ze startów w sezonie 2023 wycofał się Zbigniew Gabryś (złamana noga). Zawiedzeni są także fani Adama Sroki… Urzędujący mistrz „ośki” nie zdołał zgromadzić budżetu i nie powalczy w tym roku o puchary w wyższych klasach.

Świdnica będzie również gospodarzem premierowej odsłony HRSMP 2023. Podsumowując, na Dolny Śląsk zjedzie się 21 duetów dysponujących konstrukcjami z minionych lat. Listę otwierają urzędujący mistrzowie – Marek Suder i Marcin Kowalik. Do walki powracają też Robert Luty i Marcin Celiński (Subaru Legacy), którzy aż trzykrotnie poznali smak triumfu.

Widzimy się w Świdnicy!

Co do zasady, każda z tras po której poprowadzony zostanie odcinek specjalny zostanie wyłączona z użytku na półtorej godziny przed startem pierwszej załogi. Wyjątkiem od tej reguły będzie tylko miejska próba wytyczona w sercu Świdnicy. Organizator zastrzega, iż zakładane godziny otwarcia/zamknięcia dróg mogą ulec zmianie z przyczyn związanych z bezpieczeństwem startujących w rajdzie drużyn. Z tego miejsca apelujemy do wszystkich fanów – kibicujcie rozważnie. Przestrzegajcie też poleceń obsługi imprezy oraz sędziów…

Pozostałe informacje o 51. Rajdzie Świdnickim znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy. Po więcej wiadomości z odcinków Rajdowych Mistrzostw Polski zapraszamy na rallyandrace.pl. Przez cały weekend będziemy informować Was o najważniejszych wydarzeniach z Dolnego Śląska, zachęcamy Was do komentowania imprezy na naszych mediach społecznościowych.