Esapekka Lappi i Janne Ferm wygrali czwartkowy odcinek testowy poprzedzający właściwą rywalizację w Rajdzie Szwecji. Z niezłej strony pokazali się Fourmaux i Coria, wirtualne podium uzupełnili ubiegłoroczni zwycięzcy – Tanak oraz Jarveoja.
Włodarze 71. edycji Rajdu Szwecji postawili na sprawdzony schemat, ponownie wybierając próbę „Hakmark” na oficjalny odcinek testowy. Stawka jedynej, prawdziwie zimowej rundy Mistrzostw Świata zmierzyła się z przeszło pięciokilometrowym sprawdzianem. Co istotne, potwierdziły się wcześniejsze, meteorologiczne przypuszczenia – w Umei i okolicy Red Barn Arena nie brakuje białego puchu. Ba, we wtorek pokrywa śnieżna powiększyła się kolejne dziesięć do trzynastu centymetrów. To może zdezaktualizować niektóre komendy w opisie.
Najszybsze na rozgrzewce, bez większego zaskoczenia, były duety ze Skandynawii. Lappi i Ferm wygrali treningową potyczkę, pokonując Adriena Fourmauxa i Alexndre Corię. Trzecie miejsce zajęli ubiegłoroczni zwycięzcy, Ott Tanak i Martin Jarveoja. Estończycy zaliczyli aż pięć przejazdów – najwięcej ze wszystkich załóg, które przystąpiły do porannej rozgrzewki. Warto nadmienić, iż znakomite tempo prezentowali Rovanpera i Halttunen. Czempioni WRC nie zdecydowali się jednak na walkę do samego końca, wykonując zaledwie trzy przejazdy.
Zobacz też: PZM: „Naszym postulatem nie było wprowadzanie „monopolu”
Dominację Skandynawów obserwowaliśmy także w grupie WRC2. Różowa, obcisła bielizna wpłynęła na tempo Solberga, Szwed zatriumfował z niewielką przewagą nad Linnamaem i Morganem. Trzecie miejsce zajęli Mikko Heikkila oraz Kristian Temonen. Michał Sołowow w ducie z Maciejem Baranem uplasował się na dwunastym, Kołtun/Pleskot na siedemnastym miejscu. W kategorii juniorów najlepszy czas wykręcił gospodarz, Mille Johansson. Jakub Matulka i Daniel Dymurski finiszowali na trzecim miejscu, tracąc niecałe siedem sekund.
Klasyfikację generalną 71. Rajdu Szwecji znajdziecie oczywiście na oficjalnej stronie WRC.
Rozgrzejmy się przy Red Barn Arena
Shakedown był zaledwie przystawką przed popołudniowymi aktywnościami. Punktualnie o 17:30 rozpocznie się uroczysta ceremonia startu, zaś o 19:00 wystartuje premierowy oes 71. edycji WRC Rajdu Szwecji. Tak jak w zeszłym roku, śmietanka globalnej jazdy na opis rozgrzeje zmarzniętych kibiców przy Red Barn Arena, mierząc się z próbą „Umea Sprint”.
Przeczytaj również: Rajd Szwecji: Rozgrzewka z pierwszymi pechowcami
Korzystając z okazji zachęcamy Was do sprawdzenia oferty Motowizji. Jak przed rokiem, rywalizacja na trasach Rajdowych Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Starego Kontynentu trafia na antenę rodzimej stacji telewizyjnej. Motowizja pokaże wszystkie oesy WRC i ERC 2024 na żywo, z komentarzem ekspertów i zaproszonych do studia gości. Poza relacjami live, na kanale znajdziecie także szczegółowe zapowiedzi rajdów, podsumowania każdego etapu, czy wywiady z zawodnikami. Szczegóły oferty znajdziecie na stronie motowizja.pl.
Komplet informacji o WRC 71. Rajdzie Szwecji znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy. Po więcej wieści z odcinków Rajdowych Mistrzostw Świata zapraszamy Was na rallyandrace.pl.
W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!