wtorek, 26 października, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNA TOPIERekordziści północnej pętli Nürburgring. Oto najszybsze auta w 2021 roku

Rekordziści północnej pętli Nürburgring. Oto najszybsze auta w 2021 roku

Nowym rekordzistą „Green Hell” jest Porsche 911 GT2 na podzespołach Manthey-Racing, które wykręciło kosmiczne 6:38.84! Ale czy długo nim zostanie? Oto lista aut z uliczną homologacją, które najszybciej pokonały północną pętle toru Nürburgring w 2021 roku. 

Legendarny tor Nürburgring zawsze jak magnez przyciągał fanów motoryzacji. Legendarna już nitka Nordshleife codziennie jest odwiedzana przez wielu kierowców, nawet w swoich „dailycarach”, aby tylko móc liznąć magii toru, który nie bez przyczyny nazywany jest też „Zielonym piekłem”.

Trochę historii. Nordshleife jest starą trasą, która została zbudowana w latach 30. i biegnie wokół średniowiecznego zamku miejscowości Nürburg w górach Eifel. Nitka ta jest bardzo wymagająca i zróżnicowana, ma wiele trudnych zakrętów i pułapek, stąd właśnie przydomek „Green Hell”, jaki nadał mu kierowca F1 – Jacki Stewart. Z tego właśnie powodu w latach 80. został zbudowany nowy, krótszy i bezpieczniejszy tor Nürburgring GP, na którym obecnie ścigają się kierowcy F1. Na szczęście stary tor nie zniknął i służy kierowcom do sprawdzania swoich umiejętności. To także miejsce wykorzystywane przez producentów sportowych samochodów.

Zobacz też: Jak upamiętniono Sabine Schmitz na Nordschleife?

Właśnie na Nordshleife producenci marek samochodowych testują, m.in. swoje prototypy i modele, które chcą wprowadzić na rynek. Tam też każdy próbuje ustanowić swoim nowym modelem rekord okrążenia, co jest nie tylko nobilitacją, ale i świetnym asem skrupulatnie wykorzystywanym przez marketingowców przy tworzeniu kampanii reklamowych.

Kilka wersji czasów okrążenia – o co chodzi?

Co ciekawe w sieci możemy się wczytać, o trzech różnych czasach okrążeń na torze. O co dokładnie chodzi? Czasy Bridge-to-Gantry są głównie mierzone w dni publiczne „Touristenfahrten” i tak naprawdę są trudne do zmierzenia, bo bohaterowie nie mogą przejechać pełnych okrążeń.

Mamy też drugi wariant czasu okrążenia, mierzony od lat 90. przez producentów samochodowych z rekordem 20.6 km (12.8 mil), tylko technicznie nie jest on pełnym torem, ponieważ zaczyna się pod koniec i kończy się na początku starej prostej.

Nowy wygrany w rankingu

W czerwcu tego roku Porsche 911 GT2 na podzespołach Manthey-Racing okrążyło „Zielone piekło” w czasie 06:38:84 na (20.6 km) i zdetronizował Mercedesa AMG GT Black Series o aż 4.7 sekundy.

Zobacz też: Podgląd LIVE z Nordshlife

Mimo, że rekordowe Porsche nie było modelem seryjnym, podzespoły na których jechało, zostały opracowane we ścisłej współpracy z producentem i są sprzedawane przez dealerów Porsche. Manthey-Racing ma szereg elementów aerodynamicznych, od dodatkowych klap na przednim spojlerze, zmodyfikowanego dyfuzora, po unikalny spojler i „aerodyski” na tylnych kołach. Daję to dodatkowe 21 kg siły docisku z przodu i 107 kg z tyłu przy prędkości 200 km/h.

Oto top 10 rekordzistów Nordshlife z homologacją drogową:

Źródło: Carscoops

Małgorzata Piasecka
Maniaczka czterech kółek od dzieciństwa. Benzynę ma we krwi. Z dużym zainteresowaniem śledzi zmagania w rajdach / rallycrosie / wyścigach. Zawodniczka z licencją, zaczynająca zabawę rallycrossie, w klasie RWD Cup.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Płonące Clio Toksportu na Rajdzie Węgier [WIDEO]

Załoga Bastien Bergounhe i Mathieu Descharne wypadła z trasy na jednym z odcinków Rajdu. Niestety, auto spłonęło...

7. runda Mistrzostw Polski Rallycross od „OdcinekSpecjalny”

Migawki z 7. rundy Mistrzostw Polski Rallycross na Autodromie Słomczyn od „OdcinekSpecjalny”. Zapraszamy do obejrzenia tego co...

Nowy dźwięk elektrycznej rajdówki

Nowy mechaniczny system, który przy okazji generuje nowe dźwięk elektrycznego auta rajdowego zbliża nas do normalności. To...

Spektakularne sytuacje na trasie Rajdu Ciudad de Pozoblanco

Zapraszamy na materiał filmowy z trasy Rajdu Ciudad de Pozoblanco 2021.

Rajd Barbórka 2021 na nowym torze!

Rajd Barbórka zawita w tym roku do zupełnie nowej lokalizacji. Areną zmagań pierwszych odcinków specjalnych będzie Autodrom...

NAJPOCZYTNIEJSZE