czwartek, 7 lipca, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościRewelacyjne zawody na Dolnym Śląsku - III runda AB CUP i BMW-Challenge

Rewelacyjne zawody na Dolnym Śląsku – III runda AB CUP i BMW-Challenge

W dniach 24-25 czerwca jedni z najszybszych polskich kierowców odwiedzili Kamieniec Ząbkowicki, gdzie Automobilklub Bydgoski zorganizował III Rundę AB CUP i BMW-Challenge. Tym razem zawody odbyły się na odcinku drogowym i zawodnicy mieli okazję pokazać jak szybko potrafią jeździć w otoczeniu drzew, zabudowań i wiaduktu kolejowego. Odcinek, który przejeżdżany był trzy razy w jedną stronę oraz dwa razy „pod prąd”, zawierał wszystko to z czego słyną rajdy – były na nim ślepe zakręty, podjazdy, spadania, podbicia, wąskie i długie partie leśne, a także znalazło się kilka prostych odcinków na otwartym terenie.

III runda AB CUP i BMW-Challenge 1

Impreza rozpoczęła się w sobotę w godzinach przedpołudniowych odbiorem administracyjnym oraz badaniem kontrolnym, a już od godz. 14.00 do godz. 18.00 zawodnicy objeżdżali trasę i przygotowywali się do niedzielnej jazdy „na ostro”. O godz. 19.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamieńcu Ząbkowickim odbyła się obowiązkowa odprawa z zawodnikami, a po jej zakończeniu wszyscy czekali na niedzielny poranek.

Zawody rozpoczęły przejazdy treningowe zaplanowane od godz. 8.00 do 9.30. Kilka chwil po zakończonym treningu na trasę wjechała „zerówka”, sędziowie jeszcze raz zweryfikowali trasę i o godz. 9.48 rajdówka z nr 1 (Rafał Górecki BMW E36) wyruszyła na odcinek. W tym roku na szczęście pogoda była łaskawsza – ciepło, słonecznie i przede wszystkim sucho – zapowiadało to spore emocje. Najszybsze auta na trasie przejeżdżały odcinek w czasie ok. 1.42s. Wiedząc, że na takim odcinku oprócz mocnego samochodu liczy się też doświadczenie kierowców, z wielką uwagą obserwowaliśmy wyniki „live” w internecie – pierwszy odcinek wygrał powracający do BMW-Challenge po rocznej przerwie Szymon Grodzki (klasa Sport Plus), za nim na mecie zameldowali się Rafał Górecki (klasa OPEN) i Bartek Czwartosz (klasa Sport Plus). Różnica czasowa pomiędzy pierwszym a trzecim zawodnikiem generalki wyniosła 0,934s… Zapowiadało to ogromne emocje i tak było do końca dnia. Wielkim zaskoczeniem (jak najbardziej pozytywnym) była postawa Marcina Pogorzelskiego, który zdecydowanie słabszym autem (klasa S1600) zameldował się na 5 pozycji w klasyfikacji generalnej.

Odcinek nr 2 to zmiana na pozycji lidera – tym razem prowadzący w klasyfikacji sezonu Rafał Górecki zwyciężył przed Szymonem Grodzkim i Bartkiem Czwartoszem. Od bieżącego sezonu każdy trzeci jechany na czas odcinek w zawodach AB CUP i BMW-Challenge jest dodatkowo punktowany i nazywany SUPERODCINKIEM. Automobilklub Bydgoski, organizator cyklu dla zwycięzcy Superodcinka przeznacza dodatkowy puchar a zawodnicy w klasach jak i w klasyfikacji generalnej mają szansę zdobyć dodatkowe punkty. Tym razem zwycięzcą został Bartek Czwartosz, drugi był Rafał Górecki (strata do zwycięzcy 0,184s.), a trzeci na metę wjechał Szymon Grodzki (strata do zwycięzcy 0,610s.).

Po odcinku trzecim zawodnicy mieli przerwę obiadową a organizatorzy przygotowali drugi etap zawodów i kolejne dwa odcinki. Os 4 wystartował o 15.05 i tak jak poprzednio pierwsza trójka pozostała taka sama tylko zawodnicy zamienili się pozycjami.. Ponownie odcinek wygrał Szymon Grodzki, drugi był Bartek Czwartosz a trzeci linię mety przejechał Rafał Górecki. Tym razem różnica pomiędzy pierwszym a trzecim zawodnikiem była już bardzo duża ponieważ przekroczyła sekundę i wyniosła 1,113s.

Przed ostatnim przejazdem OS5 w generalce prowadził Rafał Górecki przed Szymonem Grodzkim (strata do lidera 0,821s.) i Bartkiem Czwartoszem, który stracił do Rafała 2,563s., a do Szymona 0,821s. Każde rozwiązanie było jeszcze możliwe, a tak małe różnice czasowe zapowiadały ogromne emocje. Na szczęście każdy z prowadzącej trójki wykonał swój plan i po wjechaniu na metę poznaliśmy zwycięzców III rundy – prowadzenie utrzymał Rafał Górecki przed Szymonem Grodzkim i Bartkiem Czwartoszem. Po przejechaniu 5 oesów różnica pomiędzy pierwszym a trzecim zawodnikiem wyniosła 3,230s.!!!

W pozostałych klasach również toczyła się zacięta walka – w klasach pucharowych BMW-Challenge, gdzie zawodnicy jadą prawie identycznymi samochodami i na jednym rodzaju ogumienia zawsze walczą o ułamki sekund pokazując jak potrafią być szybcy. W klasach AB CUP również nie brakowało emocji – dość sporym zaskoczeniem na plus była postawa Marcina Pogorzelskiego który odjechał konkurentom w klasie S1600, ale walka o kolejne pozycje była jak zawsze bardzo zacięta.

III runda AB CUP i BMW-Challenge 2

W poszczególnych klasach kolejno zwyciężyli:
Klasa S1400 – Jacek Goździk,
Klasa S1600 – Marcin Pogorzelski, Agnieszka Załęcka, Adam Tomalak,
Klasa S2000 – Michał Słupski, Mariusz Koziarski, Rafał Dziki,
Klasa S2800 – Patryk Poręba, Rafał Korzyński, Marcin Kiliński,

Klasa SPORT – Dawid Smółka, Michał Gołębiewski, Przemysław Grodzki,
Klasa SPORT PLUS – Szymon Grodzki, Bartosz Czwartek, Michał Zataj,
Klasa START & FINISH – Tomasz Michalski,
Klasa SPRINT – Jakub Jurek, Piotr Laskowski, Robert Olszowski,
Klasa OPEN – Rafał Górecki, Wojciech Karwan.

W klasyfikacji Pań zwyciężyła Agnieszka Załęcka (S1600) przed Maggie Maggie (SPORT).

Runda w Kamieńcu na długo pozostanie w mojej pamięci. To były jedne z najciekawszych zawodów w jakich brałem udział. Jak zwykle super zorganizowane i z właściwą dawką adrenaliny. Chłopaki dzięki za super rywalizację i genialne tempo – szacun. Podziękowania dla mojego Teamu Atlas Ward Motorsport oraz całej ekipy organizatorów.” – powiedział po zawodach zwycięzca, Rafał Górecki.

Pamiętając ubiegłoroczne zawody Automobilklub Bydgoski (we współpracy w OES Team) wprowadził pewne delikatne korekty zarówno w programie imprezy jak i zabezpieczeniu odcinka i okazało się że można jeździć szybko i bezpiecznie – na szczęście straż pożarna z OSP Kamieniec oraz pozostałe służby ratunkowe nie miały nic do roboty w trakcie imprezy.

Uroczyste zakończenie zawodów oraz wręczenie pucharów odbyło się na terenie stadionu w Kamieńcu Ząbkowickim, a puchary wręczał Wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki Pan Marcin Czerniec.

Na koniec należy podkreślić, że organizacja tego typu imprezy wymaga wiele pracy i wiele nakładów, a bez pomocy władz gminy, powiatu, województwa, wielu firm i osób prywatnych nie byłaby w ogóle możliwa. Chcemy serdecznie podziękować za pomoc Panu Marcinowi Czerniecowi – Wójtowi Gminy Kamiec Ząbkowicki, Pani Annie Jarkiewicz bez pomocy której byłoby nam znacznie trudniej

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Rajd Żmudzi 2022: harmonogram i lista startowa

Rajd Żmudzi będzie pierwszą z dwóch wyjazdowych rund RSMP, trzecia i ostatnia szutrowa runda w tym sezonie....

Powstaje nowy serial o F1. Robert Kubica będzie jednym z bohaterów

Robert Kubica w serialu "Beyond the Visible"
Popularna produkcja "Drive to survive” wyprodukowana przez Netflix pozwoliła wielu osobom zobaczyć kulisy F1. Ekipa Alfa Romeo...

Strajk podczas wyścigu F1. Sześć osób usłyszało zarzuty

Just Stop Oil strajkuje podczas GP Wielkiej Brytanii
Podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii miał miejsce strajk grupy "Just Stop Oil". Brytyjska policja zatrzymała w związku...

Pindel i Pietruszka w kolebce czeskiego motorsportu

Po blisko trzech tygodniach przerwy, wraca rywalizacja w cyklu rajdowych mistrzostw Czech. Zaplanowany na najbliższy weekend 49....

Nowe marki zainteresowane WRC. Na liście Skoda, Alpine, Stellantis

Odkąd z mistrzostw świata wycofał się Citroen, w stawce pozostały tylko trzy fabryczne zespoły. Jednak niebawem sporo...

NAJPOCZYTNIEJSZE