Rok Cup wyprzedził Rotax. Inauguracja z większą frekwencją

Rok Cup Poland Inauguracja Torun 2024
fot. Joanna Lenart (Shotsport)

Za nami inauguracja kolejnego sezonu Rok Cup Poland. W Toruniu w pierwszej rundzie najstarszej polskiej serii wystartowało 69 zawodników. To więcej niż w konkurencyjnej serii Rotax Max Challenge. Pierwsze trofea zgarnęli zawodnicy trzech teamów.

Po inauguracyjnej rundzie kierowców Rotax Max Challenge Poland, w miniony weekend zobaczyliśmy po raz pierwszy w tym sezonie zawodników serii Rok Cup Poland. Rokkersi pojechali swoją pierwszą rundę w Toruniu i wystąpili w liczniejszej grupie niż grupa Rotax, w której na inauguracyjnej rundzie pojawiło się zaledwie 53 kierowców. To najniższa frekwencja od lat. Wykorzystali to Rokkersi, którzy znów mogą się nazywać najliczniejszą serią kartingową w kraju.

Wśród najmłodszych kierowców po raz pierwszy zwyciężyła Lena Szyfter (DSR Shifter), która bezbłędnie pojechała w trzech wyścigach o punkty, w dwóch z nich zdobywając dodatkowe oczka za najlepszy czas wyścigu. Swoje zwycięstwo młodziutka zawodniczka poprzedziła efektownym pole position, które dał jej najlepszy czas w treningu oficjalnym.
Drugie miejsce w zawodach zając Natan Lukas (Parolin Poland), a trzecie Maksymilian Cieślar. W rywalizacji najmłodszych zawodników wystartowało 15 kierowców.

W kategorii Mini Rok obserwowaliśmy 16 zawodników, a zwyciężył Kacper Kluk z teamu TGR, który swoją wygraną przypieczętował zwycięstwem w ostatnim wyścigu, a w trzech poprzednich zanotował dwukrotnie drugi i raz trzecie miejsce.
Pole position w tej rywalizacji zdobył Nikodem Osiecki (DD Motorsport), który zanotował najlepszy czas w treningu oficjalnym, a ciekawostką jest, że czterech najszybszych zawodników zmieściło się w odstępie 0,052 sekundy!
Pozostałe miejsca na podium zajęli kierowcy teamu Bambini Racing Dominik Wójcik, który był drugi i Stanisław Grabowski – trzeci.

Najszybszy w kategorii juniorskiej Junior Rok był zawodnik AMO Racing Team Antoni Kosiba, który wygrał trzy z czterech wyścigów. Swoje pierwsze podium wśród juniorów zanotowali Alan Jakóbiak (KLM) oraz Oliwier Chłopek (DD Motorsport), a pole position po treningu oficjalnym wywalczył Marek Łagan (KRT Exprit).
W kategorii juniorskiej wystartowało najwięcej z całych zawodów – 26 zawodników. Wielu kierowców po raz pierwszy pojawiło się za kierownica juniorskich wózków.

W kategorii Senior Rok zdecydowanym zwycięzcą zawodów został Franciszek Czapla (AMO Racing), który był najszybszy w trzech wyścigach, w czwartym zanotował druga pozycję. Rywalizację efektownym zwycięstwem otworzył Colin Ważny (DD Motorsport), który ostatecznie stanął na drugim stopniu podium, a trzecie miejsce przypadło w udziale Aleksandrowi Rucie (Pantano Team Poland). W rywalizacji seniorów wystartowało 12 zawodników, a wśród nich jeden z weteranów Rok Cup Polamnd Daniel Zając (DD Motorsport), który uplasował się na 7. pozycji.

Tegoroczna inauguracja zapisała się w annałach polskiego kartingu również dzięki aż 10 wykluczeniom z wyścigów i całych zawodów. Najwięcej dyskwalifikacji, co jest ciekawostką, bo aż połowa, miało miejsce w najmłodszej kategorii Baby Rok.
Kolejną rundę Rok Cup Poland zaplanowano na początek maja w Słomczynie.

Klasyfikacje poszczególnych kategorii

Baby Rok
1. Lena Szyfter
2. Natan Lukas
3. Maksymilian Cieślar
4. Antoni Czerniak
5. Filip Stec
6. Igor Knast

Mini Rok
1. Kacper Kluk
2. Dominik Wójcik
3. Stanisław Grabowski
4. Nikodem Osiecki
5. Mikołaj Gawlikowski
6. Dawid Tyndel

Junior Rok
1. Antoni Kosiba
2. Alan Jakóbiak
3. Oliwier Chłopek
4. Tomasz Cichoracki
5. Marek Piórkowski
6. Jakub Kiwalski

Senior Rok
1. Franciszek Czapla
2. Colin Ważny
3. Aleksander Ruta
4. Piotr Orzechowski
5. Karol Niemczyk
6. Antoni Makuch

PEŁNE WYNIKI RYWALIZACJI