Zmarł Paolo Pininfarina. Był wnukiem legendarnego projektanta

Fot. Pininfarina

Słynne włoskie studio projektowe Pininfarina poinformowało o śmierci członka rodziny założycielskiej. Paolo Pininfarina zmarł w wieku 65 lat.

Paolo Pininfarina był wnukiem Battisty Pinina Fariniego, który założył studio projektowe w 1930 roku. Urodzony w 1958 roku Włoch dołączył do rodzinnej firmy w 1982 roku, jako absolwent inżynierii mechanicznej na Politechnice w Turynie.

Pininfarina pracował między innymi z Hondą i General Motors, a w 1987 roku objął sprawowanie nową spółką Pininfarina Extra, zajmującą się projektami niezwiązanymi z motoryzacją – zwłaszcza to było największą pasją Paolo, który projektował chociażby meble, przedmioty domowego użytku czy jachty. Jest uważany za jednego z założycieli stowarzyszenia inżynierii projektowania ADI w Mediolanie.

Rodzinna pasja

Paolo w 2008 roku został prezesem Pininfariny, po tragicznym wypadku swojego starszego brata Andrei. Pod jego przywództwem firma zdywersyfikowała swoją działalność i przestała opierać swój byt na projektach motoryzacyjnych.

„Wszyscy jesteśmy niezwykle wdzięczni inżynierowi Pininfarinie za jego niezwykły wkład w firmę i za to, że zawsze z pasją wspierał naszą historię i tożsamość korporacyjną – zarówno pod względem stylu, jak i wyborów etycznych” – powiedział dyrektor generalny firmy Silvio Angori.

Największe dzieła Paolo to dwumiejscowy samochód koncepcyjny Sergio, który nosi imię jego ojca, oraz elektryczny hipersamochód Automobili Pininfarina Battista, nazwany na cześć założyciela firmy.

Podobają ci się nasze newsy? Nie przegap żadnego: obserwuj RALLY and RACE na Google News.