Rovanperä spokojnie prowadzi, rywale z problemami w Rajdzie Safari

Fot. Andre Lavadinho / @World / Red Bull Content Pool

Kalle Rovanperä może dopisać do swojego konta punkty za pierwsze miejsce po sobotnim etapie WRC Rajdu Safari w Kenii. Aktualny mistrz świata ma ponad dwie minuty przewagi przed niedzielną rywalizacją.

Fin rozpoczynał drugą sobotnią pętlę mając za sobą Thierry’ego Neuville’a. Lider klasyfikacji generalnej przestał być zagrożeniem dla kierowcy Toyoty już na pierwszym popołudniowym odcinku specjalnym, gdy w jego Hyundaiu i20 N Rally1 posłuszeństwa odmówiła pompa paliwa. Belg dojechał do mety sobotniego etapu na piątej pozycji, ze stratą prawie 12 minut do lidera.

Problemy lidera Hyundaia pozwoliły powrócić na drugie miejsce Takamoto Katsucie, który odrobił jedną pozycję po przebiciu opony na porannej pętli. Punkty za trzecie miejsce zdobył Adrien Fourmaux w Fordzie Puma Rally1, który dojechał do mety pomimo rozpadającej się lewej przedniej opony na ostatnim sobotnim odcinku. Za kierowcą M-Sportu uplasował się Elfyn Evans, który łącznie przebił w sobotę cztery opony.

Rovanperä przyznał na mecie etapu, że jechał bardzo ostrożnie: „Mamy dobrą przewagę, więc oczywiście pojechaliśmy ostrożnie. Nie jest to przyjemne, gdy masz taką przewagę i na odcinku specjalnym omijasz każdy kamień, to przeważające. Jutro przed nami kolejny trudny dzień i będziemy starać się dokończyć robotę”.

Na czele klasyfikacji generalnej 72. Rajdu Safari w Kenii znajduje się tylko pięć załóg w samochodach Rally1. Na szóstym miejscu, ze stratą 15 minut po 13 odcinkach specjalnych, znajduje się lider WRC2 Gus Greensmith. Brytyjczyk przewodzi trójce kierowców Skody Fabii RS, mając za sobą Olivera Solberga i Kajetana Kajetanowicza.

Czołową dziesiątkę uzupełnili Joundan Serderidis w Fordzie i Ott Tänak w Hyundaiu, który powrócił do rywalizacji po odpadnięciu z piątkowego etapu. Były mistrz świata nie miał łatwego zadania, musząc zmagać się z obluzowaną zapinką pokrywy silnika, przerywającym interkomem i pyłem dostającym się do wnętrza jego auta.

W niedzielę na kierowców Rajdowych Mistrzostw Świata WRC czeka aż sześć odcinków specjalnych w ramach dwóch pętli wokół jeziora Naivasha. Rywalizacja o punkty na ostatnim etapie rozpocznie się od zera, a zakończy szansą na dodatkową zdobyć podczas odcinka Power Stage.

Podobają ci się nasze newsy? Nie przegap żadnego: obserwuj RALLY and RACE na Google News.