niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaRajdySamochody Rally1 będą obowiązkowo głośniejsze. Chodzi o bezpieczeństwo

Samochody Rally1 będą obowiązkowo głośniejsze. Chodzi o bezpieczeństwo

Samochody Rally1 otrzymają specjalny moduł dźwiękowy. Będzie generować hałas w trybie elektrycznym przy prędkościach poniżej 30 km/h. Chodzi o kwestie bezpieczeństwa.

Samochody Rally1 wyposażone w technologię hybrydową pojawiły się w WRC na początku sezonu 2022, wraz z wprowadzeniem nowego regulaminu. Pod maską pracuje silnik elektryczny o mocy 100 kW, dostarczany przez zewnętrznego partnera – firmę Compact Dynamics. Dzięki temu łączna moc układu hybrydowego w samochodzie rajdowym wynosi ponad 500 KM.

Zobacz: Best of WRC 2022 – esencja akcji [wideo]

Jedną z kluczowych funkcjonalności samochodu Rally1 w nowej specyfikacji jest możliwość poruszania się wyłącznie w trybie EV. Podczas każdej rundy WRC wprowadzono strefy HEV (dla pojazdów hybrydowych z napędem elektrycznym), w których pojazdy nie mogą się przemieszczać z włączonym silnikiem spalinowym. Jednym z takich obszarów jest park serwisowy.

FIA zaktualizowała w tym tygodniu regulamin techniczny Rally1. Od 1 maja każda rajdówka Toyoty, Hyundaia i Forda będzie obowiązkowo wyposażona w moduł dźwiękowy. Zgodnie z nadchodzącymi przepisami, Rajd Portugalii (11-14 maja) będzie pierwszą imprezą, na której będą obowiązywać nowe zasady.

Przeczytaj koniecznie: Sébastien Ogier testy przed Monte Carlo 2023 [wideo]

Zgodnie z przepisami, moduł dźwiękowy musi wytwarzać dźwięk o natężeniu co najmniej 80 dB na otwartej przestrzeni w odległości 2 m od przodu i tyłu pojazdu, a także na wysokości 1 m od poziomu gruntu. Moduł aktywuje się podczas jazdy w trybie elektrycznym – EV (w tym na biegu wstecznym), jeśli prędkość pojazdu nie przekracza 30 km/h.

Więcej informacji ze świata motorsportu znajdziesz na stronie głównej rallyandrace.pl

Zmianę w przepisach omówiono podczas piątkowej Światowej Rady Sportów Motorowych. Już we wtorek zostanie opublikowana w regulaminie. FIA nie wyjaśnia, dlaczego zdecydowała się na wprowadzenie przepisu dotyczącego modułu dźwiękowego. Przyczyna tkwi najprawdopodobniej w kwestiach związanych z bezpieczeństwem.

Jędrzej Stonerhttps://rallyandrace.pl/author/bboner/
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

3 KJS Rally Park 2023 – Action by JVHD [wideo]

3 KJS Rally Park 2023 - Action by JVHD
3 KJS Rally Park 2023 to 6 przejazdów odcinka o długości 1,3 km wytyczonego w Rally Park...

Verstappen wygrywa Grand Prix Monako w zmiennych warunkach

Max Verstappen odniósł zwycięstwo w zmiennych warunkach podczas Grand Prix Monaco. Holender wyprzedził na mecie Fernando Alonso...

Miękoś wygrywa niedzielną rundę WSMP

Mariusz Miękoś wygrał oba wyścigi inauguracyjnego weekendu Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski w sezonie 2023 na Torze Poznań. Kierowca...

Osóbka z 50-punktową przewagą w Maluch Trophy

Kamil Osóbka odniósł zwycięstwo w niedzielnym wyścigu Maluch Trophy na Torze Poznań. To drugie zwycięstwo wicemistrza z...

Fotofinisz w 318is Cup PL

Michał Całek odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie 2023 cyklu 318is Cup PL. W niedzielnym wyścigu na...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here