piątek, 1 grudnia, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaAktualnościSerbska Gymkhana, czyli Łada Niva i jej skok z dachu

Serbska Gymkhana, czyli Łada Niva i jej skok z dachu [WIDEO]

Nie „ruska gymkhana” a serbska gymkhana! To trzeba na wstępie wyjaśnić, bo w mediach pojawiają się różne informacje. Słynna już biała Łada Niva miała według planów pofrunąć niczym egzotyki z szybkich wściekłych, ale oczywiście… się nie udało.

Serbska gymkhana, Łada Niva i ruiny bloków to zestaw, który zwiastuje katastrofę. Zdecydowanie bardziej wolimy oglądać Nivy w TERENWIZJI, gdy taplają się w głębokim błocie, niż tego typu okolicznościach, ale pewne rzeczy trzeba pokazywać ku przestrodze. Autorzy nagrania mieli w planach GYMKHANĘ na miarę swoich możliwości, skończyło się na runięciu Nivy o kilka pięter w dół.

Czy to mogło się udać? Raczej nie. Nie będziemy rozstrzygać czego zabrakło – prędkości czy rozumu? Kierowca okazał się tak samo twardy jak Niva w terenie i wysiadł z wraku o własnych siłach.

Łada Niva idzie na rekord – nie skoku, ale długości produkcji

Rosyjska terenówka jest jednym z niewielu rosyjskich pojazdów, które jesteśmy w stanie docenić, szczególnie w dzisiejszych czasach. Łada Niva I trafiła na rynek w 1977 roku i była efektem prac inżynierów rosyjskiej fabryki WAZ. Największą zaletą modelu jest napęd na cztery koła i banalnie prosta konstrukcja. Na zdolności terenowe doskonale wpływa krótki rozstaw osi i niska masa własna. Niva od końca lat 70. sprzedawana była w praktycznie niezmienionej formie do 2020 roku. Delikatne liftingi były przeprowadzane kilkukrotnie, jednak kanciaste nadwozie z okrągłymi przednimi światłami jak weszło do sprzedaży, tak samo z niej wyszło, ale zdecydowanie nie odeszło w zapomnienie. Powodem zakończenia sprzedaży były normy emisji spalin, które uniemożliwiły sprzedaż modelu w Unii Europejskiej.

Zapraszamy do zakupu najnowszego 41. numeru RALLY and Race. Co prawda nie znajdziecie tam nic o latających Ładach, ale za to znajdziecie solidną porcję wiadomości ze świata motorsportu.

Gama silników w Nivie zaczynała się od 1.3, a kończyła na pojemności 1.9 i w tym występowały zarówno benzynowe, jak i Diesle. Skrzynie 4 lub od 1993 roku 5-biegowe. W napędzie stosowano reduktor oraz blokadę centralnego dyferencjału. Masa własna fabrycznie nieznacznie przekraczała 1200 kg.

Darek Rifter
Darek Rifter
W realu introwertyk, w sieci ekstrawertyk. Lubi emocje, lecz w życiu wdraża zdrowy umiar. Pisze nie tylko o motosporcie, ale również o moto plotkach.

NOWOŚCI

Łukasz Borowski: „Mam nadzieję, że zobaczymy się na Karowej!”

Borowski
Łukasz Borowski to stały bywalec superoesów i amatorskich imprez torowych, na których święcił już niejeden triumf. Przed...

Trwa badanie kontrolne przed 61. Rajdem Barbórka

Trwa badanie kontrolne przed 61. Rajdem Barbórka. Jesteśmy na miejscu! Badanie Kontrolne do 61. Rajdu Barbórka zlokalizowane jest...

Czy to koniec The Grand Tour? Nakręcono już ostatni odcinek?

Grand Tour
Wygląda na to, że słowa Clarksona wypowiedziane w 2019 roku okazały się prorocze... Według najnowszych doniesień, Amazon...

61. Rajd Barbórka – utrudnienia w ruchu, zamknięte ulice

Dosłownie godziny dzielą nas od startu 61. edycji Rajdu Barbórka. Włodarze Warszawy poinformowali o wszystkich utrudnieniach w...

61 Rajd Barbórka – harmonogram i relacje LIVE

Już w sobotę 2 grudnia wielki finał sezonu za sprawą 61 Rajdu Barbórka. W tegorocznej edycji zmierzy...

NAJPOCZYTNIEJSZE