Staniszewski mimo kontuzji najlepszy w 1 rundzie Mistrzostw Polski RX w Słomczynie

fot. Michał Kondrowski

Dwadzieścia trzy punkty w klasyfikacji generalnej klasy supercars light wywalczył Zbigniew Staniszewski w Fordzie Fiesta R5 podczas pierwszej eliminacji mistrzostw Polski w rallycrossie, która odbyła się na Autodromie w Słomczynie. Olsztyński kierowca nie miał sobie równych przez cały weekend i dzięki wygraniu wszystkich biegów objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej mistrzostw kraju.

W pokonanym polu pozostawił Michała Peterlajtnera w Skodzie Fabia RX i Tomasza Sokala w Toyocie Yaris. Tegoroczna rywalizacja obejmuje siedem mistrzowskich rund. Kolejna za dwa tygodnie na torze w Poznaniu.

Zobacz także: Mistrzostwa Polski Rallycross – pierwsze starcie

Zbigniew Staniszewski: „Za nami pierwsza eliminacja mistrzostw kraju. Bardzo się z tego powodu cieszę bo po zimowej długiej przerwie wreszcie zaczęło się życie. Zgarnęliśmy w Słomczynie maxa. Wygrałem wszystkie biegi kwalifikacyjne i finał. Oznacza to że prowadzimy od pierwszej eliminacji a to ważne bo przecież plan jest jeden – piąty raz z rzędu zdobyć tytuł mistrza Polski. Tak jak zapowiadaliśmy mistrzostwa kraju jedziemy rajdówką. Jest to auto R5, które mamy od kilku lat. Ten samochód przeszedł kilka drobnych modyfikacji, aby dostosować je do wyścigów. Rywalizacja w zawodach była ciekawa bo wspólnie z innymi zawodnikami podjęliśmy decyzję że nie ścigamy się supercarami, tylko wszyscy autami light. Do tej klasy zaliczają się samochody Subaru, Mitsubishi, Proto czy R5. Za dwa, trzy tygodnie dołączą kolejni dwaj zawodnicy więc będzie nas duża grupa. I będzie to jeszcze większa rywalizacja i emocje. Bardzo się cieszę z wygranej i z prowadzenia w mistrzostwach. Dziękuję organizatorom, całemu zespołowi i rodzinie.”

Finał MP RX Słomczyn 6-7.04.2024 supercars light

  1. Zbigniew Staniszewski   Ford Fiesta R5        4:49,881
  2. Michał Peterlajtner        Skoda Fabia R5      4:56,626
  3. Tomasz Sokal                   Toyota Yaris           5:00,782
  4. Emil Uszyński                   Subaru Impreza    5:02,661

Klasyfikacja Mistrzostw Polski supercars light

  1. Zbigniew Staniszewski   23 pkt
  2. Michał Peterlajtner       18 pkt.
  3. Tomasz Sokal                  13 pkt.
  4. Emil Uszyński                 13 pkt.