Tanak i Jarveoja triumfują w Szwecji! M-Sport otwiera szampana!

fot. WRC - oficjalny profil Twitter

Ott Tanak i Martin Jarveoja bohaterami M-Sportu! Estoński duet wygrywa Rajd Szwecji, i przywraca nadzieję Forda na tegoroczny sukces. Pytanie, czy zmianę klubowych barw Tanaka możemy już potraktować jako… transfer sezonu 2023?

Bez względu na dzisiejszą pogodę, Szwecję zalała fala błękitnej euforii! Ott Tanak i Martin Jarveoja wygrali drugą rundę Rajdowych Mistrzostw Świata, dzięki czemu oficjalnie wspięli się na czoło sezonowej klasyfikacji generalnej. M-Sport ma wreszcie prawdziwe powody do dumy. I rozsądne argumenty do tego, by z optymizmem patrzeć na dalszą część kampanii. Tanak wraca do Forda jako syn marnotrawny, a słuszność tego transferu potwierdza już w trakcie drugiego rajdu za kierownicą hybrydowej Pumy. Czy Ott powalczy o kolejną koronę?

Na ogromne uznanie zasługuje również forma Craiga Breena oraz Jamesa Fultona. Irlandzki duet do końca deptał Estończykom po piętach, a Breen potwierdził, że zasługuje na fotel w królewskiej klasie Rally1. Ostatecznie były podopopieczny Forda zajął drugie miejsce. I to pomimo zespołowego polecenia, aby przepuścić Thierrego Neuville’a. Hyundai wyjedzie ze Szwecji naprawdę zadowolony – dwa egzemplarze i20N Rally1 zameldowały się na „pudle”. Sensacją jest kiepska pozycja Toyoty. Gazoo Racing WRT opuści Umeę bez grama smutku.

Tanak
fot. Rally Sweden – oficjalny profil Facebook

Tanak transferem sezonu?

Dosyć nieoczekiwanie, pierwszym liderem rajdu został Kalle Rovanpera. Urzędujący mistrz świata wygrał czwartkową próbę „Umea Sprint” wytyczoną wokół mekki kibiców, Red Barn Arena. Niestety, funkcja „czyściciela” nie pozwoliła mu nacieszyć się tym przywilejem… O poranku na czoło tabeli wskoczył Ott Tanak. Bardzo szybko klasyfikacja generalna wskazała nam faworytów do zwycięstwa – Estończyk bił się z Craigiem Breenem z Hyundaia, zaś rolę czarnego konia sprawował Esapekka Lappi. Śnieżna Szwecja zebrała swoje żniwo na drugiej pętli piątkowego etapu. Po błędzie na OS5 z gry wycofał się Takamoto Katsuta – Japończyk zaliczył efektowną „rolkę” i uszkodził system chłodzenia swojego Yarisa Rally1. Ostatecznie Tanak musiał uznać wyższość Breena, na koniec dnia Irlandczyk był szybszy o 2,6 sekundy.

Sobotni poranek był dosyć senny. Nie doszło do żadnych ważniejszych przetasowań, Kalle Rovanpera wyprzedził tylko mocno przygaszonego Elfyna Evansa. Ciekawiej zrobiło się po południu. W Hyundaiu Lappiego poddała się jedna z opon, a Fin wbił się w śnieżną bandę. Sumarycznie były reprezentant Gazoo Racing stracił ponad siedem minut, wypadając poza czołową dziesiątkę. Breen pozbawiony hybrydowego wsparcia dał wyprzedzić się Tanakowi. Gwiazda i tegoroczny lider stajni Malcolma Wilsona zbudował przeszło 9 sekund przewagi. Gorąco było też w okolicach najniższego stopnia podium – wirtualny brąz znajdował się w rękach Thierrego Neuville’a, jednak Rovanpera był za nim dosłownie o… grubość lakieru.

O słodyczy zwycięstwa oraz goryczy porażki decydować miały trzy, niedzielne sprawdziany. Prawdę mówiąc dość szybko zrozumieliśmy, iż tylko kataklizm pozbawi Otta upragnionego miejsca na najwyższym stopniu „pudła”. Tanak nie forsował tempa, utrzymał odpowiednią przewagę, a na koniec skorzystał z poleceń zespołowych Hyundaia i zamiany miejsc rywali. Ostatecznie Tanak wyprzedził Breena (który „nie zdołał” przepuścić Neuville’a) o przeszło 19 sekund. Neuville wywalczył brąz, meldując się na mecie 20 sekund za duetem Forda.

fot. wrc.com

Viva la Mexico!

Czeka nas teraz kilka tygodni przerwy od emocji na oesach Rajdowych Mistrzostw Świata. W połowie marca przeniesiemy się za ocean, zaś grube, zimowe kurtki i czapki zastąpimy przewiewnymi koszulami i słomianym sombrero! Po raz pierwszy od trzech lat WRC zawita na spalonych Słońcem górach Sierra de Lobos i Sierra de Guanajuato! Szutrowy WRC Rajd Meksyku rozpocznie się już 16 marca. Tacos i tequila w dłonie. Mariachi, czas na muzykę!

Korzystając z okazji, zachęcamy Was do sprawdzenia oferty Motowizji. Mówiąc w skrócie, po raz pierwszy w historii walka na odcinkach Rajdowych Mistrzostw Świata WRC trafia na antenę rodzimej stacji telewizyjnej. Motowizja pokaże wszystkie odcinki kampanii 2023 – na żywo, z komentarzem ekspertów czy zaproszonych do studia gości. Poza relacjami live, Motowizja wyemituje szczegółowe zapowiedzi rajdów i podsumowania każdego z etapów. Na stronie internetowej kanału znajdziecie komplet informacji odnośnie zasad transmisji.

Klasyfikację generalną Rajdu Szwecji 2023 znajdziecie na oficjalnej stronie czempionatu. Pozostałe wiadomości z mroźnych, zaśnieżonych oesów przeczytacie na rallyandrace.pl.