Toyota podpisze umowę z… Toksportem?

154
Toyota
fot. Toyota Gazoo Racing WRT - oficjalny profil Facebook

Wygląda na to, że w ekosystemie WRC może niebawem dojść do arcyciekawego ruchu. Według plotek, Toyota zamierza powierzyć swój program WRC2 drużynie… Toksportu. Stajnia pochodząca z Niemiec zarządzałaby samochodami, kierowcami i całą logistyką. 

Wbrew pozorom, w tym szaleństwie jest sens! Ponadto wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, iż wspomniany powyżej scenariusz jest bliski realizacji. Po pierwsze, w sezonie 2023 Toksport zajmował się głównie obsługą nowej Skody Fabii RS Rally2, zaś tajemnicą poliszynela był fakt, że za całym tym przedsięwzięciem stoi… „fabryka” z Mlada Boleslav. Skoda chce jednak wystawić własny zespół fabryczny w 2024, omijając podwykonawców.

Zobacz też: Paweł Szczotka: „W rajdach liczy się pasja, frajda, adrenalina”

Po drugie wykruszają się zawodnicy, którzy reprezentowali Toksport w minionym sezonie. Andreas Mikkelsen przeszedł do Hyundaia, podobnie jak Emil Lindholm… Nikolay Gryazin przywdział francuskie barwy Citroena, stając się nowym partnerem Yohana Rossela. Start Olivera Solberga w konstrukcji Rally2 jest również mało prawdopodobny, ponieważ młody Szwed walczy o powrót do królewskiej kategorii Rally1. Nie wiadomo też jakie plany ma Gus Greensmith – Brytyjczyk niejako zapadł się pod ziemię po zdobyciu srebra w WRC2.

Mariaż z Gazoo Racing byłby więc idealnym rozwiązaniem. Japoński koncern zapłaciłby za obsługę całego sezonu 2024. Toksport zająłby się obsługą wszystkich egzemplarzy Yarisa Rally2, logistyką oraz wsparciem kierowców. Najprawdopodobniej Toyota wybrałaby cały skład osobowy, przemycając do któregoś z aut swojego juniora startującego wcześniej w Rally4. Oczywiście, Toyota mogłaby sama zająć się całym procesem, wzmacniając swoją dominację w świecie WRC. Powierzenie tego zadania Toksportowi byłoby jednak sporym testem dla relacji z przyszłymi klientami możliwością przetestowania licznych procesów. Niemcy mieliby również pomóc w wyeliminowaniu wszystkich chorób wieku dziecięcego.

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu… najnowszego, 42. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie, najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie, F1, po cross country, drift, simracing, rallycross czy karting. W Wasze ręce oddajemy przeszło 150 stron, przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuj Rally And Race także na Google News.