Trzy załogi na 4 miejscu Polaków w WRC Rajdzie Europy Centralnej 2023

80

Bardzo dobre otwarcie Rajdu Europy Centralnej w wykonaniu Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka. Reprezentanci ORLEN Rally Team po rozpoczynających zawody dwóch odcinkach specjalnych zajmują wysokie, czwarte miejsce w kategorii WRC2 i jednocześnie są wiceliderami wśród załóg niefabrycznych (WRC2 Challenger)! Czwartkowe próby były przedsmakiem tego, co czeka nas w najbliższych dniach podczas przedostatniej odsłony Rajdowych Mistrzostw Świata 2023.

Rajd Europy Centralnej to nowa runda WRC, rozgrywana na drogach trzech krajów: Czech, Austrii i Niemiec. W pełni asfaltowy rajd zapowiada się niezwykle ekscytująco, a jedną z głównych ról odegrać może zmienna, deszczowa pogoda. Już czwartkowe dwa odcinki specjalne pokazały, że walka o zwycięstwo będzie bardzo zacięta. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wykręcili najpierw 12. czas, tracąc jednak tylko 2,9 sekundy do zwycięzców. Kolejnym oesem był Circuit of Klatovy, rozgrywany już po zmroku. Dodatkowym utrudnieniem był deszcz, który spadł niedługo przed rozpoczęciem próby. W trudnych warunkach świetnie poradzili sobie zawodnicy ORLEN Rally Team, wykręcając drugi czas i awansując do czołowej czwórki WRC2. Wśród załóg niefabrycznych (WRC2 Challenger) są wiceliderami, tylko 0,8 sekundy za duetem Griazin/Aleksandrow.

– To mój pierwszy start w tym samochodzie na asfalcie, a warunki trafiły nam się bardzo trudne. Będę nadal szukać ustawień, ale feeling mam coraz lepszy. Na drugim odcinku mieliśmy bardzo dobry czas. Jazda po ciemku z maksymalną prędkością to było duże wrażenie. Choć przejechaliśmy niewiele kilometrów oesowych, było za to bardzo dużo dojazdówek. Taki jest ten rajd, mocno rozrzucony, ale odbywa się w trzech krajach, więc nie ma innego wyjścia. Jutro zapowiada się bardzo śliski dzień. Będziemy starać się jechać czysto, płynnie, cieszyć się jazdą i nie przesadzać. Nie jest to łatwe, bo ścigamy się z najszybszymi kierowcami na świecie. Cieszę się, że tutaj jesteśmy. Od samego początku mamy dużo pracy i mam nadzieję, że będzie tak do samego końca – mówi Kajetan Kajetanowicz, reprezentant ORLEN Rally Team.

Piątkowy etap składa się z trzech dwukrotnie pokonywanych odcinków specjalnych. Będą to OS 3/6 Vlachovo Březí (13,66 km, start o godzinie 9:50 i 14:32), OS 4/7 Zvotoky (23,81 km, godz. 10:42 i 15:24) oraz OS 5/8 Šumavské Hoštice (23,43 km, godz. 12:15 i 16:57).

Starty Kajetana Kajetanowicza wspierają partner tytularny ORLEN Rally Team – ORLEN S.A., a także partner techniczny Delphi Technologies, Pirelli, ATC CARGO S.A., ORLEN Oil – producent olejów PLATINUM i QUAZAR Dynamic oraz SJS S.A.

 

Rajd Europy Centralnej 2023, wyniki po OS 2 (WRC2):

 1. Rossel/Dunand (Citroën C3 Rally2) 6:30,3 s
  2. Mikkelsen/Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2) +3,2 s
  3. Griazin/Aleksandrow (Škoda Fabia RS Rally2) +4,7 s
  4. Kajetanowicz/Szczepaniak (Škoda Fabia RS Rally2) +5,5 s
  =. Greensmith/Andersson (Škoda Fabia RS Rally2) +5,5 s
  =. Ciamin/Roche (Škoda Fabia RS Rally2) +5,5 s
  7. Wagner/Winter (Škoda Fabia RS Rally2) +6,3 s
  8. Cais/Trunkát (Škoda Fabia RS Rally2) +6,6 s
  9. Linnamäe/Morgan (Škoda Fabia RS Rally2) +9,6 s
  10. Korhonen/Viinikka (Škoda Fabia RS Rally2) +9,7 s