Tsunoda i Ricciardo zostają w AlphaTauri na sezon 2024

Tsunoda and Ricciardo
Fot. Peter Fox/Getty Images/Red Bull Content Pool

Yuki Tsunoda i Daniel Ricciardo zostali potwierdzeni przez zespół AlphaTauri jako etatowi kierowcy na sezon 2024. Rolę trzeciego kierowcy będzie sprawował obecny rezerwowy włoskiego zespołu Liam Lawson.

Dla Tsunody będzie to już czwarty sezon w szeregach ekipy z Faenzy, a z kolei dla Ricciardo pierwszy pełny sezon po powrocie do Formuły 1. Szef zespołu Franz Tost powiedział, że czynnikiem determinującym skład na sezon 2024 było doświadczenie dwójki kierowców,  które przy zachowaniu stabilności przepisów powinno przynieść efekty w poprawie osiągów włoskiej ekipy: „W przyszłym roku przepisy techniczne pozostaną w dużej mierze niezmienione, dlatego logiczne było zapewnienie ciągłości także w składzie naszych kierowców”powiedział. „Jestem bardzo zadowolony z rozwoju, jaki Yuki wykazał w ciągu ostatnich dwóch i pół roku w naszym zespole, a dzięki wspaniałemu doświadczeniu Daniela w wygrywaniu wyścigów będziemy mieli jedną z najbardziej konkurencyjnych par kierowców w stawce w 2024 roku”.

Najmniej zadowolonym z takiego rozwiązania jest Liam Lawson, który świetnie wpasował się w zastępcę Ricciardo w trakcie jego nieobecności spowodowanej kontuzją. Nowozelandczyk z wyścigu na wyścig imponuje osiągami, a w swoim trzecim starcie dla AlphaTauri był nawet w stanie wywalczyć pierwsze punkty w Grand Prix Singapuru: „Jeśli chodzi o Liama, który do tej pory zaimponował wszystkim  swoimi wyścigami, to z pewnością pomoże zespołowi w roli kierowcy rozwojowego i jako trzeci kierowca i jestem pewien, że wkrótce będzie miał swoją przyszłość w Formule 1”.

Dla Tsunody potwierdzenie nowego kontraktu na Suzuce jest wielkim przeżyciem, które może dzielić wspólnie ze swoimi rodakami: „Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę ogłosić, iż zostanę w Scuderia AlphaTauri na sezon Formuły 1 2024. Nie mogę się doczekać dalszej walki i współpracy z zespołem i Danielem. Oczywiście będę naciskał tak bardzo, jak to możliwe przez resztę sezonu i później, aby rozwijać się jako kierowca. Jestem wdzięczny Red Bullowi i Hondzie za dalsze wspieranie mnie i wiarę we mnie, a także jestem bardzo szczęśliwy i wdzięczny za kontynuację partnerstwa”.

Zmotywowany rywalizacją w sezonie 2024 jest również Ricciardo, który od tego momentu nie musi się martwić o przyszłość w stawce F1 i może być bardziej skupiony do powrotu do formy: „Jestem podekscytowany możliwością ponownej jazdy z Yukim w przyszłym roku i kontynuowania podróży ze Scuderia Alpha Tauri. Biorąc pod uwagę dotychczasowe postępy i plany na przyszłość, jest to ekscytujący czas dla zespołu. Budujemy to wspaniałe uczucie. Przed nami dużo pracy, ale zmierzamy we właściwym kierunku i jest na co czekać. Dawać 2024 rok!”.