Volkswagen ID.3 do wyścigów STCC

Fot. STCC

Szwedzki warsztat EPWR zaprezentował ostatni samochód na sezon 2024 Skandynawskich Mistrzostw Samochodów Turystycznych STCC. Wyścigowy Volkswagen ID.3 został zaprezentowany podczas targów Custom Motor Show w szwedzkim Jönköping.

O tym, że skandynawskie wyścigi miały rok przerwy, aby powrócić jako w pełni elektryczna seria, pisaliśmy już na stronach internetowego wydania RALLY and RACE. We wrześniu ubiegłego roku zaprezentowano pierwszy wyścigowy model – Teslę Model 3, a od tamtej pory zajmujący się budową aut na potrzeby serii EPWR przedstawił maszyny bazujące na Cuprze Born i BMW i4.

Duchowy następca ETCR

STCC wprowadzi specyfikację bardzo podobną do nieistniejącej już grupy ETCR. Wszystkie samochody będą miały jednakowy układ napędowy z jednym silnikiem o mocy około 550 KM i napędem na tylne koła. Ma on zapewnić przyspieszenie do 100 km/h w niecałe trzy sekundy i prędkość maksymalną dochodzącą do 300 km/h.

„Modele Volkswagena z powodzeniem rywalizowały w STCC na przestrzeni lat, zdobywając trzy tytuły mistrza kierowców oraz 38 zwycięstw w wyścigach. ID.3 to również jeden z najlepiej sprzedających się samochodów elektrycznych na świecie i fajnie będzie go zobaczyć na szwedzkich torach tegorocznego sezonu” – powiedział dyrektor generalny skandynawskiej serii Micke Bern.

Sezon 2024 STCC wystartuje w weekend 8-9 czerwca w Gothenburgu. Obecny tor o długości 615 metrów znacząco odbiega od dawnej Eco Drive Arena, w związku z czym standardowe wyścigi zostaną zastąpione pojedynkami dwóch kierowców w stylu rajdowych superoesów.

Pierwszy pełnoprawny wyścig odbędzie się na terenie byłego lotniska wojskowego Ljunbyheds w dniach 28-29 czerwca. Sezon będzie składać się z dziewięciu rund i zakończy się w drugiej połowie września.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.