Wielki powrót Słomczyńskich szutrów

828
fot. Michał Kondrowski

Pod koniec listopada po długiej przerwie powraca Szutrowy Puchar Toru Słomczyn. Impreza wyjątkowa bo jest to kontynuacja szutrowego serialu dedykowanego głównie dla kierowców amatorów i to tak blisko Warszawy.

Pierwsze edycje były na terenie Giełdy Słomczyn i starym torze Słomczyn, a później na szutrowych drogach wokół toru. Pierwsza testowa runda odbyła się w 2005 roku. Później Automobilklub Rzemieślnik wytyczał także nowe alejki szutrowe w okolicy toru korzystając z ciężkiego sprzętu do pielęgnacji toru rallycrossowego. Była to jedyna tego typu impreza w regionie. W sezonie odbywało się kilka rund do klasyfikacji rocznej. To była unikatowa okazja do rywalizacji i zabawy na luźnej nawierzchni nie zależnie od napędu czy mocy pojazdu. Chętnych nigdy nie brakowało.

Kiedy zabudowa wokół Autodromu Słomczyn zagęściła się i powstało kilka nowych firm, powstały place i budynki przecinające trasy, szutrowy puchar z naturalnych powodów został przerwany. Teraz po wybudowaniu odcinka z którego już raz korzystali zawodnicy Barbórki, Szutrowy Puchar Toru Słomczyn powraca już 26 listopada. Trasa została już w pełni ukończona i utwardzona.

Mimo kilku lat przerwy zainteresowanie wydarzeniem nie malało. Nie dziwi więc, że lista zgłoszeń zapełniła się pierwszego dnia. Szczęśliwcy, którzy zdążyli się zapisać, zmierzą się na połączonym odcinku Autodromu Słomczyn i odcinku szutrowym. Konfiguracja będzie nieco inna niż na Rajdzie Barbórka, ale możliwie długa z zachowaniem największej hopy. Będą cztery przejazdy z pomiarem czasu.

Szutrowy Puchar Toru Słomczyn będzie Memoriałem Krzysztofa Gawrońskiego. To były zawodnik, który w Automobilklubie Rzemieślnik zajmował się organizowaniem imprez. Puchar Toru Słomczyn powstał z jego inicjatywy jako odpowiedź na malejące zainteresowanie na imprezy typu KJS i rosnącymi trudnościami ze znajdowaniem lokalizacji na próby. Pierwsze PTS’y odbywały się jeszcze na starym Torze Słomczyn i piaszczystym terenie Giełdy Słomczyn. Co ciekawe kiedy trwała przebudowa obiektu to właśnie Puchar Toru Słomczyn stał się głównym wydarzeniem i dzięki temu Ak-Rzemieślnik nie odnotował żadnej przerwy w działalności sportowej mimo prac na obiekcie i wyłączeniu go na rok czasu. Niestety Krzysztof po długiej walce z nowotworem zmarł. Dlatego Szutrowy Puchar Puchar Toru Słomczyn, który jest imprezą szczególną ma też szczególnego patrona.