Zespół Daftracing w stawce 61. Rajdu Barbórka

89
fot. Grzegorz Kozera

Grudzień 2023 rozpoczyna się mocnym sportowym akcentem. Już dziś oficjalnie startuje 61. Rajd Barbórka, a w sobotę Warszawa będzie najważniejszym punktem na rajdowej mapie Polski. Na liście zgłoszeń jest 110 załóg, które będą rywalizować o zwycięstwo i kwalifikacje do wieczornego kryterium na ulicy Karowej. Czternaście to konstrukcje kategorii Rally2 / R5, a wśród nich także zespół Daftracing.

Michała Ratajczyka i Jędrzeja Szcześniaka nie mogło zabraknąć w ich domowej imprezie, a przed swoimi kibicami zaprezentują Skodę Fabia Rally2 evo. Obaj to doskonali kierowcy i wyścigowi mistrzowie Polski, ale już nie raz pokazali swoją skuteczność także w duecie, jako załoga. Tradycję startów w Barbórce zapoczątkowali w sezonie 2014, zaliczając do tej pory osiem edycji i za każdym razem kwalifikowali się do startu na Karowej.

W tym roku znów powalczą o podium w klasyfikacji generalnej, na którym stawali już łącznie pięć razy – dwukrotnie w Rajdzie Barbórka (2015 i 2021) i trzy razy na Karowej (2015, 2016 i 2021). Podobnie, jak dwa lata temu, stawiają na topową konstrukcję zaprojektowaną przez inżynierów Skoda Motorsport, za obsługę, której odpowiadać będzie stajnia Car Speed Racing.

Zobacz także: 61 Rajd Barbórka na żywo w TVN Turbo – harmonogram relacji

W debiucie w Fabii Rally2 evo uplasowali się na trzecim miejscu, do ostatniego odcinka tocząc zaciętą rywalizację o podium z Wojciechem Chuchałą i Sebastianem Rozwadowskim. Ostatecznie zdecydowała 1,61 sekundy. Jeszcze mniejsze różnice rozstrzygnęły rywalizację w kryterium, gdzie pokonali bezpośrednich rywali (Jarosław Szeja / Marcin Szeja) o 1,18 sekundy, do drugiego miejsca stracili 1,45 sekundy (duet Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk).

W tym roku, skład najmocniejszej grupy R1 (35 załóg, w której nie brakuje czołowych zawodników Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski) zapowiada równie zaciętą rywalizację. Michał i Jędrzej stawiają sobie za cel poprawienie wyniku z sezonu 202.

Michał Ratajczyk: „Sezon 2023 zbliża się do końca, ale Rajd Barbórka zawsze czyni ten finał wyjątkowym. Dla Daftracing to już tradycja, by na finał wystartować w Warszawie przed własnymi kibicami. Wspólnie z Jędrzejem, z ogromną radością podtrzymamy ją także w tym roku – zwłaszcza, że mamy do dyspozycji świetny samochód. Mam bardzo dobre wspomnienia z debiutu w Skodzie w 2021, więc jestem pewny, że to najlepszy wybór na tegoroczną edycję – bardziej restrykcyjną pod względem technicznym. Nie dysponujemy największą mocą, ale jeśli pogoda będzie nam sprzyjać to te różnice się wyrównają, a świetnie prowadząca się Skoda będzie naszym atutem. 

Dziękujemy za zaufanie naszym partnerom, bez których to wszystko nie byłoby możliwe. Damy z siebie wszystko, żeby powalczyć w tym roku o kolejne podium, a startem na Kryterium Karowa podziękować kibicom – na doping których gorąco liczymy. Zapraszamy na Rajd Barbórka.

Jędrzej Szcześniak: „Mieliśmy okazję w tym roku jeździć świetnymi samochodami, ale konstrukcja Rally2 to zupełnie inna bajka. Wystarczyło kilka kilometrów testów, żebyśmy się znów zakochali w Skodzie Fabia Rally2 evo. Na Rajdzie Barbórka nie będę trzymał kierownicy, ale i tak głód jazdy jest ogromny. Zawsze mamy tutaj ogromne wsparcie kibiców, naszych rodzin i przyjaciół, którzy liczą na nas i trzymają kciuki za dobry wynik. Start w domowych zawodach to dla nas wyróżnienie i frajda, ale postaramy się dać kibicom jak najwięcej wrażeń – rozgrzać zimową atmosferę. Znamy już smak barbórkowego podium, ale znów chcemy go poczuć. Plan ambitny, w gronie tak silnych rywali, ale nie może być inny – gdy mamy tak mocnych sponsorów, ambitny zespół i samochód z najwyższej rajdowej półki. Trzymajcie kciuki!