sobota, 25 marca, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNA TOPIEZielona naklejka na szybę od 4 maja 2022. Kogo obowiązuje, jaki mandat...

Zielona naklejka na szybę od 4 maja 2022. Kogo obowiązuje, jaki mandat grozi?

Od dzisiaj (4 maja 2022 r.) obowiązuje zielona naklejka, która pozwoli na wjazd do strefy czystego transportu. Sprawdzamy, kogo obowiązuje i jaki mandat grozi za jej brak.

Charakterystyczna zielona naklejka na przednią szybę samochodu będzie uprawniać do wjazdu do strefy czystego transportu w całej Polsce. Na razie takich specjalnie wydzielonych obszarów jeszcze nie ma, ale prawo na wszelki wypadek jest już gotowe.

Zobacz: 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości. Znamy miejsca

Przypominamy, że w grudniu 2021 roku weszły w życie przepisy dotyczące stref czystego transportu. Zapisy precyzujące tę kwestię pojawiły się w nowelizacji Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Gminy mogą teraz wyznaczać strefy, do których będą mogły wjechać samochody spełniające określone wymagania. Z tej okazji muszą być wyposażone w zieloną naklejkę.

Zielona naklejka – jak wygląda?

Specjalna naklejka na przednią szybę samochodu ma kształt ośmioboku. Jej koszt wyniesie nie więcej niż 5 złotych i będzie wydawana przez samorządy. Właściciel lub użytkownik samochodu będzie musiał zadbać o prawidłowe umiejscowienie naklejki – musi być przyklejona w lewym dolnym rogu pojazdu.

Zielona naklejka na szybę - strefa czystego transportu
Zielona naklejka na szybę – strefa czystego transportu

Znajdą się na niej informacje dotyczące rocznika produkcji pojazdu, rodzaju paliwa, numeru rejestracyjnego, a także nazwy gminy, która ustanowiła strefę czystego transportu.

Na naklejce pojawi się także grafika ze znaczkiem oznaczającym strefę czystego transportu. Co ciekawe, naklejka nie zawiera informacji o normie emisji spalin. To dlatego, że gminy będą mogły ustalać, jakie normy powinny spełniać pojazdy, aby wjechać do strefy.

Zielona naklejka – kontrowersje

Każda gmina będzie miała w tej kwestii pełna dowolność, co już na wstępie powoduje zamieszanie. Może się okazać, że pojazd uprawniony do wjazdu do strefy w Warszawie nie będzie mógł wjechać do tej samej strefy w Krakowie. Wyjściem z sytuacji będą odrębne naklejki dla każdego z miast – co już samo w sobie jest absurdem.

Jaki mandat grozi za brak zielonej naklejki?

Kierowca, który bez odpowiedniego oznakowania wjedzie do strefy czystego transportu dostanie mandat. Podstawą prawną w tej kwestii jest art. 96c. Kodeksu wykroczeń:

„Kto nie przestrzega zakazu wjazdu do strefy czystego transportu podlega karze grzywny do 500 złotych”

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Szymon Ładniak debiutuje w Ferrari Challenge

Szymon Ładniak rozpoczyna rywalizacje w prestiżowej serii Ferrari Challenge Europe. Po imponujących testach przedsezonowych na Hockenheim kierowca...

Matulka i Dymurski zainaugurują współpracę w Memoriale

Zespoły i załogi są już w pełnej gotowości do sportowego sezonu 2023, a najbliższą okazją do rywalizacji...

Rusza drugi sezon pucharu Toyota GR Cup

TOYOTA GAZOO Racing Polska rozpoczyna drugi sezon markowego pucharu Toyota GR Cup dla miłośników sportowych aut Toyoty,...

Artur Równiatka: „Mistrzostwo Tarmaca smakuje jak RSMP”

Artur Równiatka jest wręcz książkowym przykładem na to, że nic nie przychodzi łatwo, zaś każdy sukces wymaga...

Pitlane – elektryfikacja, którą pokochasz

Pitlane
Z czym kojarzy się Wam pojęcie elektryfikacji? Z domniemaną "ekologią'', której pod żadnym pozorem nie wolno zakwestionować?...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here