Zielona naklejka na szybę od 4 maja 2022. Kogo obowiązuje, jaki mandat grozi?

Zielona naklejka na szybę - strefa czystego transportu
Zielona naklejka na szybę - strefa czystego transportu

Od dzisiaj (4 maja 2022 r.) obowiązuje zielona naklejka, która pozwoli na wjazd do strefy czystego transportu. Sprawdzamy, kogo obowiązuje i jaki mandat grozi za jej brak.

Charakterystyczna zielona naklejka na przednią szybę samochodu będzie uprawniać do wjazdu do strefy czystego transportu w całej Polsce. Na razie takich specjalnie wydzielonych obszarów jeszcze nie ma, ale prawo na wszelki wypadek jest już gotowe.

Zobacz: 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości. Znamy miejsca

Przypominamy, że w grudniu 2021 roku weszły w życie przepisy dotyczące stref czystego transportu. Zapisy precyzujące tę kwestię pojawiły się w nowelizacji Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Gminy mogą teraz wyznaczać strefy, do których będą mogły wjechać samochody spełniające określone wymagania. Z tej okazji muszą być wyposażone w zieloną naklejkę.

Zielona naklejka – jak wygląda?

Specjalna naklejka na przednią szybę samochodu ma kształt ośmioboku. Jej koszt wyniesie nie więcej niż 5 złotych i będzie wydawana przez samorządy. Właściciel lub użytkownik samochodu będzie musiał zadbać o prawidłowe umiejscowienie naklejki – musi być przyklejona w lewym dolnym rogu pojazdu.

Zielona naklejka na szybę - strefa czystego transportu
Zielona naklejka na szybę – strefa czystego transportu

Znajdą się na niej informacje dotyczące rocznika produkcji pojazdu, rodzaju paliwa, numeru rejestracyjnego, a także nazwy gminy, która ustanowiła strefę czystego transportu.

Na naklejce pojawi się także grafika ze znaczkiem oznaczającym strefę czystego transportu. Co ciekawe, naklejka nie zawiera informacji o normie emisji spalin. To dlatego, że gminy będą mogły ustalać, jakie normy powinny spełniać pojazdy, aby wjechać do strefy.

Zielona naklejka – kontrowersje

Każda gmina będzie miała w tej kwestii pełna dowolność, co już na wstępie powoduje zamieszanie. Może się okazać, że pojazd uprawniony do wjazdu do strefy w Warszawie nie będzie mógł wjechać do tej samej strefy w Krakowie. Wyjściem z sytuacji będą odrębne naklejki dla każdego z miast – co już samo w sobie jest absurdem.

Jaki mandat grozi za brak zielonej naklejki?

Kierowca, który bez odpowiedniego oznakowania wjedzie do strefy czystego transportu dostanie mandat. Podstawą prawną w tej kwestii jest art. 96c. Kodeksu wykroczeń:

„Kto nie przestrzega zakazu wjazdu do strefy czystego transportu podlega karze grzywny do 500 złotych”