Zmarł zwycięzca Dakaru i rajdu WRC

W wieku 75 lat zmarł Kenjiro Shinozuka – pierwszy japoński kierowca, który wygrał rundę Rajdowych Mistrzostw Świata WRC oraz Rajd Dakar.

Jego kariera była w większości związana z marką Mitsubishi, gdzie rozpoczął pracę jako sprzedawca i mechanik, a skończył jako fabryczny kierowca rajdowego programu. Shinozuka zadebiutował w WRC podczas Rajdu Safari w Kenii w 1976 roku, zostając pierwszym Japończykiem, który wystartował w rundzie WRC.

W 1991 roku, będąc już wtedy mistrzem Azji i Pacyfiku, odniósł swoje zwycięstwo w Rajdzie Wybrzeża Kości Słoniowej, jadąc Mitsubishi Galantem VR-4. Pilotowany przez Johna Meadowsa Japończyk powtórzył ten sukces w kolejnym sezonie, do czego przyczynił się jego zachowawczy styl jazdy – bardzo dbał o samochód, co dawało mu przewagę w trudnych afrykańskich rajdach. Sam wybór Meadowsa na pilota był ciekawy – Shinozuka szukał bowiem pasażera z północnym akcentem, który był dla niego bardziej zrozumiały.

Jeszcze przed odniesieniem pierwszego zwycięstwa w WRC, Shinozuka zaczął reprezentować Mitsubishi również w rajdach terenowych. Największy sukces odniósł w 1997 roku, wygrywając Rajd Dakar za kierownicą Mitsubishi Pajero. Było to pierwsze zwycięstwo japońskiego kierowcy w historycznej edycji – Mitsubishi zajęło wtedy cztery pierwsze miejsca, a piąta była Jutta Kleinschmidt, zostając pierwszą zwyciężczynią etapową w historii rajdu.

Shinozuka stawał na podium Dakaru aż siedmiokrotnie i startował jeszcze po tym, jak Mitsubishi wycofało się z rajdów. Japończyk zakończył swoją karierę w 2007 roku, mając 59 lat, lecz powrócił jeszcze na jeden start, w Africa Eco Race w 2019 roku. Zmarł w wieku 75 lat, po przegraniu walki z rakiem trzustki.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.