Zmiany w regulaminie Rajdu Barbórka? Koniec z wyścigiem szczurów?

Barbórka
fot. Maciej Niechwiadowicz

Czy właśnie doczekaliśmy się istotnych zmian w formule 61. Rajdu Barbórka? W sieci pojawił się już harmonogram imprezy i… wzór regulaminu uzupełniającego. Wygląda na to, iż włodarze imprezy zamierzają skończyć z wyścigiem szczurów i oskarżeniami o nieuczciwe zagrania. Czas na sprawiedliwą, wyrównaną walkę?

fot. Maciej Niechwiadowicz

Niech wygra… najlepszy?

Niezwykle ciekawe informacje pojawiły się dziś po południu w mediach społecznościowych Adama Sroki. Zeszłoroczny czempion RSMP w grupie 2WD zapewnił swoich kibiców, iż tak jak przed rokiem pojawi się na starcie warszawskiego klasyka wraz z Patrykiem Kielarem. Co dość oczywiste, spodziewaliśmy się podobnego komunikatu. Sroka opublikował jednak dwa dodatkowe zdjęcia, prezentujące wzór… tegorocznego regulaminu. Wygląda na to, że włodarze PZM wysłuchali apelów wielu sympatyków jazdy na opis… zaostrzając przepisy.

Przede wszystkim, chodzi o podpunkty 10.4.2. oraz 10.4.2.1. Cytując, w trakcie badania kontrolnego dojdzie do zaplombowania turbosprężarek (dla najmocniejszej klasy R1), do tego sędziowie oznaczą wybrane elementy nadwozia. Takie działania wykluczyć mają zeszłoroczne kontrowersje i oskarżenia o nieregulaminową podmianę poszycia pojazdu na znacznie lżejsze, alternatywne komponenty. Zamiana elementów karoserii będzie surowo zakazana, niedozwolone będzie też zastąpienie części metalowych plastikowymi. Zespoły sędziowskie będą mogły powtórzyć badanie… w dowolnym momencie trwania zawodów.

Ustalono również minimalną wagę samochodów. Dla aut z grupy R1 będzie to masa 1300 kilogramów. Limit może jeszcze zostać zmniejszony do 1230 kilogramów, pod warunkiem homologacji w klasie Rally2 oraz zachowania 32 milimetrowej zwężki na turbosprężarce.

Na opublikowanych zdjęciach znajdziemy jeszcze jedną ciekawostkę. Oficjalnie, włodarze Rajdu Barbórka wykluczyli możliwość startu za sterami maszynerii grupy… Rally1!

Wszystkie informacje znajdziecie już w aplikacji Sportity, kod dostępu: BARBÓRKA2023.

Zatańczmy z Panią Karową!

Wszystkie informacje o 61. edycji Rajdu Barbórka znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy. Po więcej wiadomości z polskich odcinków specjalnych zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!