niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaAktualnościAlonso na czele drugiego treningu przed Grand Prix Australii

Alonso na czele drugiego treningu przed Grand Prix Australii

Fernando Alonso okazał się najszybszy w zmiennych warunkach pogodowych podczas drugiego treningu na ulicznym torze Albert Park. Hiszpan swoje najlepsze okrążenie przejechał w pierwszych minutach popołudniowej sesji i wyprzedził Charlesa Leclerca i Max Verstappena.

Drugi trening stał pod znakiem kapryśnej aury pogodowej, która była zupełnie odmienna, niż poranna sesja treningowa. Niebo nad Albert Park spowijały chmury, a temperatura powietrza i asfaltu wyraźnie spadły. Już na swoim pierwszym wyjeździe George Russell zakomunikował, że zaczynają pojawiać się pierwsze krople deszczu.

Niska temperatura i gorsza przyczepność z pewnością nie pomogły Maxowi Verstappenowi w pierwszych minutach, kiedy kierowca Red Bulla podobnie jak w pierwszym treningu zmagał się ze swoim samochodem i na dojeździe do pierwszego zakrętu nie opanował swojego RB19, ścinając pierwszy wiraż.

Warunki pogodowe z kolei nie robiły większego wrażenia na Sergio Perezie, który, jako pierwszy skorzystał z miękkiej mieszanki i w pierwszych dwóch sektorach zanotował rekordy, ale w sekcji zakrętów 11-12 dojechał do Zhou, który nie miał jak ustąpić miejsca Meksykaninowi i kierowca Red Bulla musiał porzucić swoje okrążenie.

Po kwadransie od rozpoczęcia sesji Russell ponownie poinformował o opadach deszczu, ale tym razem o większej intensywności. Na potwierdzenie jego słów, kibice trybunach zaczęli zakładać peleryny przeciwdeszczowe i wyciągać parasolki.

Do kolizji mogło dojść między Verstappenem i Sainzem, którzy nie zrozumieli siebie nawzajem przepuszczając się i w zakręcie nr 13 było blisko kontaktu.

W tym momencie większość zespołów zjechała do boksów, aby przeczekać przejściowe opady, ale inni, jak McLaren i Aston Martin postanowili zaryzykować szybko i sprawdzić tempo na miękkich oponach. Ta sztuka nie udała się w przypadku Fernando Alonso, który po okrążeniu zapoznawczym zjechał do pit lane, a Lando Norris po przestrzeleniu pierwszego zakrętu również porzucił swoją próbę.

Po kilku minutach warunki na mokrym torze postanowili sprawdzić kierowcy Ferrari namiękkich oponach. Charles Leclerc i Carlos Sainz Jr wyjechali na używanych kompletach opon C4, ale podobnie jak wcześniej Alonso i Norris schowali się w swoich garażach po okrążeniu zapoznawczym.

Inną strategię przyjął Mercedes, który jako pierwszy postanowił przetestować opony przejściowe w panujących warunkach, wypuszczając na nich na tor Lewisa Hamiltona. Siedmiokrotny mistrz świata jednak nie zdecydował się sprawdzać na nich tempa i nie rozpoczął mierzonego okrążenia na nich. W identyczna sytuacja powtórzyła się w przypadku Estebana Ocona. Warunki na torze były o tyle specyficzne, że opony miękkie, jak i przejściowe w żaden sposób nie były w stanie spełniać swojego zadania.

Na 20 minut przed końcem nad całym torem padał już rzęsisty deszcz i w użyciu zdecydowanie przydane były opony przejściowe. Zdradliwe warunki przysporzyły kłopotów Lancowi Strollowi. Kierowca Astona Martina w przedostatnim zakręcie wpadł w poślizg przy małej prędkości i to uratowało go od uderzenia w barierę. Kanadyjczyk jednak ewidentnie szukał limitów na mokrej nawierzchni, ponieważ kilka minut później w trzecim zakręcie również nie opanował swojego AMR23 i odbył wycieczkę poza tor. Problemy napotkały w tym samym miejscu Lewisa Hamiltona, ale kierowca Mercedesa zdołał opanować swój samochód i mógł kontynuować jazdę.

Do końca sesji jedyną zmianą jaka zaszła było ustanie opadów deszczu, ale zbyt wolno przesychający tor nie pozwolił na ponowne wyjazdy kierowców na oponach miękkich.

Dariusz Szymczak
Sensei na macie i senpai w środowisku Formuły 1. Nikt mnie nie przekona, że czerwony nie jest najszybszym kolorem na świecie.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Marcinkiewicz i Zentner wygrywają wyścig długodystansowy

Maciej Marcinkiewicz i Adam Zentner przebili się z końca stawki, aby zwyciężyć w pierwszej rundzie sezonu 2023...

Ostałowski i Korpuliński prowadzą po kwalifikacjach w Słomczynie

Dzisiejsze kwalifikacje wyłoniły pierwszych liderów Driftingowych Mistrzostw Polski. Na lekko zmodyfikowanej trasie panowały idealne warunki do jazdy....

Verstappen rzutem na taśmę wygrywa genialne kwalifikacje do Grand Prix Monako

Max Verstappen
Max Verstappen zdobył swoje pierwsze pole position do niedzielnego Grand Prix Monako. Holender w trzymających w napięciu...

Miękoś wygrywa pierwszą rundę WSMP

Mariusz Miękoś odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski na Torze Poznań. Kierowca GT3...

Były mistrz wygrywa na inaugurację 318is Cup PL

Mistrz pucharu 318is Cup PL z 2020 roku Marcin Lempert odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023,...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here