Hamilton i Mercedes najszybsi w FP2 przed GP Bahrajnu

Lewis Hamilton FP2 Bahrain GP
Fot. Mercedes-Benz

Lewis Hamilton popisał się najlepszym czasem okrążenia podczas drugiego piątkowego treningu przed Grand Prix Bahrajnu. Kierowca Mercedesa był szybszy od George’a Russella i Fernando Alonso.

Druga sesja treningowa przed Grand Prix Bahrajnu odbyła się w bardziej reprezentatywnych warunkach i takich, jakie zespoły oczekują w sobotnim wyścigu. Zmrok i niższa temperatura skłoniła kierowców do bardziej wytężonej pracy nad ustawieniami samochodów pod kwalifikacje i przede wszystkim jazdy z większy obciążeniem paliwa.

Różne programy na ostatnią czwartkową godzinę treningów było widać już po zapaleniu zielonego światła, gdzie część kierowców korzystała z opon pośrednich, a inni z opon miękkich C3. Na miękkiej mieszance pierwsze swoje próby rozpoczął duet Ferrari. Carlos Sainz Jr po swoim okrążeniu zanotował drugi czas za Sergio Pérezem, natomiast Charles Leclerc objął prowadzenie z czasem 1:31.578. Świetne okrążenie z rekordowymi trzema sektorami przejechał Lewis Hamilton, uzyskując wynik 1:30.751 i to kierowca Mercedesa był po pierwszych przejazdach liderem. Nieźle radził sobie Fernando Alonso, uzyskując drugi czas ze stratą niespełna 0,3 sekundy do Brytyjczyka.

Po dziesięciu minutach od rozpoczęcia sesji na tor wyjechał Max Verstappen. Kierowca Red Bulla na swojej pierwszej próbie bez nadmiernego naciskania wykręcił czas o pół sekundy gorsz, niż Hamilton. Poprawił się w międzyczasie Leclerc, który urwał ze swojego dotychczasowego czasu 0,4 sekundy. Kierowca Ferrari przed końcem swojej próby popełnił jednak spory błąd na wyjściu z ostatniego zakrętu, przejeżdżając całym samochodem przez tamtejsze tarki. Monakijczyk zgłosił do swojego inżyniera to zdarzenie, gdyż w jego opinii mogło dojść nawet do uszkodzenia podłogi.

Po pierwszych 20. minutach do kolejnych szybkicj prób przystąpili kierowcy Ferrari i McLarena. Sainz podczas swojego kółka stracił jedynie 0,018 sekundy do pierwszego Hamiltona, natomiast tuż za Hiszpanem zameldował się Oscar Piastri z czasem wolniejszym od Brytyjczyka o 0,033 sekundy. Najszybszy podczas porannej sesji Daniel Ricciardo pod osłoną reflektorów już nie błyszczał i swoje okrążenia przejeżdżał o ponad sekundę od siedmiokrotnego mistrza świata F1.

Wielokrotny czempion F1 po wyjechaniu drugi raz na tor podniósł jeszcze bardziej poprzeczkę, notując 1:30.374. Na ten czas nie był wstanie odpowiedzieć Verstappen, który swoje okrążenie przejechał wolniej o blisko pół sekundy. Dobre tempo Mercedesa potwierdził George Russell. Młodszy z Brytyjczyków po rekordowym trzecim sektorze przesunął się na drugą pozycję w tabeli z czasem o 0,2 gorszym, niż jego bardziej utytułowany kolega.

Niepocieszony z postawy kolegów na torze był Leclerc. Monakijczyk po wyjeździe na kolejne szybkie próby kilkukrotnie trafiał na tłok, lub zagapionych kierowców, którzy uniemożliwiali mu szybki przejazd. Kierowca z numer 16 stwierdził nawet, że większość kierowców „śpi podczas tej sesji na torze”. Problemów z rywalami na torze nie miał za to Alonso. Kierowca Astona Martina znalazł odpowiednią przestrzeń na torze, która umożliwiła mu wykręcenie okrążenia  na poziomie 1:30.660 i przesunięcie się na trzecie miejsce w tabeli.

Spore problemy z tempem na pojedynczym kółku miał Lando Norris. Kierowca McLarena ani razu nie złożył reprezentatywnej próby, a podczas swojej wizyty w boksie poprosił również o nową kierownicę. CEO McLarena Zak Brown zakomunikował w relacji F1TV, iż jego podopieczny popełnił błąd na szybkim przejeździe, przez co porzucił dalsze starania o jak najlepszy czas.

W ostatnich 20. minutach kierowcy tradycyjnie skupili się na przejazdach z dużym ładunkiem paliwa i tym samym wyniki w tabeli z czasami pozostały bez zmian.

Wyniki FP2 przed Grand Prix Bahrajnu: