Pierwszy trening w Bahrajnie dla Ricciardo

Daniel Ricciardo najszybszy w FP1 w Bahrajnie
Fot. Red Bull Conent Pool/Getty Images

Daniel Ricciardo uzyskał najlepszy czas okrążenia podczas FP1 przed Grand Prix Bahrajnu. Kierowca Racing Bulls był szybszy od Lando Norrisa i Oscara Piastri, natomiast tylko sześciu kierowców korzystało z najbardziej miękkiej mieszanki w pierwszej godzinie jazd na Sakhir.

Pierwszy tegoroczny trening F1 odbył się w sprzyjających, choć wietrznych warunkach, typowych dla klimatu w Bahrajnie. Pełne słońce i temperatura sięgająca 36 stopni Celsjusza gwarantowała kierowcom optymalne przygotowanie najnowszych konstrukcji samochodów. Na inauguracyjny weekend F1 Pirelli po stronie mieszanek dedykowało mieszanki C1 jako najtwardszy komponent, natomiast C3 jako najbardziej miękki.

Tuż po zapaleniu zielonego światła na końcu alei serwisowej kierowcy w większości wyjechali na tor, korzystając z pośredniego zestawu opon. Od samego początku do budowania tempa zabrał się Sergio Pérez, który wskoczył na pierwsze miejsce w tabeli, notując wynik 1:35.093. W pierwszych minutach mały moment zaliczył Charles Leclerc, który miał uślizg po wyjściu z zakrętu nr 4.

Czas meksykańskiego kierowcy Red Bulla po chwili przebili zawodnicy Mercedesa na czele z Lewisem Hamiltonem, a także Leclerc. Stoper po przejeździe Hamiltona pokazał 1:34.630, jednak już po chwili na torze pojawił się Max Verstappen, który osiągnął 1:33.900. Szybkie okrążenie przejechał Leclerc, który stracił do Holendra 0,166 sekundy. Blisko trzykrotnego mistrza świata był także Pérez z czasem 1:33.984. Blisko Holendra był także Hamilton, który po rekordzie w trzecim sektorze stracił do niego jedynie 0,025 sekundy.

Po pierwszym kwadransie liderem był jednak George Russell, który najwyraźniej podrażnił swoi wynikiem Verstappena i ten odpowiedział czasem 1:33.535. Tym samym ponownie wskoczył na czoło tabeli. Holender nie był jednak zadowolony z samochodu i podczas komunikatu radiowego powiedział zespołowi, iż samochód przy zmianie biegu w górę i w dół podskakuje.

Pierwszy na torze na oponach miękkich pojawił się Oscar Piastri. Kierowca McLarena wykorzystując przewagę opon, uzyskał dwa rekordowe sektory i linię wyznaczającą pełne okrążenie przekroczył z wynikiem 1:33.113. W ślady zespołowego kolegi poszedł Lando Norris, który po swojej próbie, jako pierwszy zszedł poniżej 93. sekund.

Przygodę zaliczył w międzyczasie Russell i Lance Stroll. Dwój kierowców w bliźniaczy sposób zblokowała koła przy pierwszym zakręcie, tym samym przestrzelając go i wyjeżdżając szeroko na asfaltowe pobocze.

Świetnie na oponach miękkich czuł się Daniel Ricciardo. Kierowca Racing Bulls o 0,032 sekundy przejechał szybciej okrążenie obiektu Sakhir i tym samym nazwisko australijskiego kierowcy widniało na szczycie wyników pierwszego treningu.

Wynik Ricciardo okazał się również najlepszy podczas pierwszej sesji treningowej, choć trzeba zauważyć, że jedynie zespoły McLarena, Racing Bulls, a także Stake F1 Team korzystały w inauguracyjnej sesji sezonu z opon typu C3.

Wyniki FP1 przed Grand Prix Bahrajnu: