wtorek, 4 października, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyJari Huttunen i krótka ścieżka kariery. Rally1 w ciągu roku lub dwóch?

Jari Huttunen i krótka ścieżka kariery. Rally1 w ciągu roku lub dwóch?

Jari Huttunen może szybko awansować do najwyższej klasy w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Marcus Gronholm chce przyspieszyć jego awans po bardzo dobrym debiucie w samochodzie Rally1 podczas ostatniego Rajdu Finlandii.

Jari Huttunen zadebiutował w 71 edycji Rajdu Finlandii zupełnie nowym samochodem. W próbie przebiegającej przez Jyvaskyla zadebiutował za kierownicą rajdówki w najwyższej klasie. Młody kierowca usiadł za kierownicą Forda Pumy Rally1 zespołu M-Sport.

Zobacz: Jari Huttunen zbiera na start Fordem Pumą Rally1

Huttunen był bardzo zadowolony po pierwszym odcinku specjalnym. W rozmowie przed kamperami potwierdził, że jazda takim samochodem to niezwykłe uczucie. Dodał też, że cieszy się, że nie uszkodził samochodu na jednym z odcinków.

Jari Huttunen
Jari Huttunen

Po pierwszych 170 kilometrach testów, które odbyły się w Estonii, Huttunen wskazywał kilka obszarów, które w aucie klasy Rally1 sprawiały mu najwięcej trudności. Na początku miał problem z hamowaniem – robił to zbyt wcześnie lub za późno. Dodał też, że musi poprawić wykorzystywanie aerodynamiki. Stwierdził, że potrzebuje więcej kilometrów, żeby dostosować swój styl jazdy do samochodu.

Dlatego Jari Huttunen pilotowany przez Mikko Lukkę nie walczył o jak najlepsze czasy na odcinkach specjalnych, tylko nastawił się na regularną jazdę. Jego praca została doceniona przez szefa ekipy M-Sport.

Uważam, że wykonał dobrą pracę. Nie popełniał żadnych błędów i budował stopniowo swoją prędkość. Nie jest łatwo wskoczyć na ten poziom, ale Jari pokazał, że można to zrobić. Wcześniej miał tylko dzień testów w Estonii i jestem pod wrażeniem tego, co zrobił tutaj.

– powiedział Richard Millener z M-Sport Ford. Menadżer Huttunena – Marcus Gronholm – cały czas naciska, żeby jego podopieczny miał jeszcze więcej szans na oswojenie się z samochodem Rally 1. Podkreślił, że 28-letni kierowca dwa lata temu zdobył tytuł w WRC3, ale od tamtego czasu nie miał szansy wskoczyć wyżej. Gronholm widzi szansę we współpracy z M-Sportem i Fordem.

Jari Huttunen
Jari Huttunen

Huttunen w ciągu roku lub dwóch w Rally1

Emerytowany kierowca rajdowy, a zarazem menedżer Huttunena powiedział, że nie bierze pod uwagę planu pięcioletniego w kontekście awansu do regularnych startów w klasie Rally 1. Gronholm zakłada, że uda się to zrealizować w ciągu najbliższego roku, maksymalnie dwóch.

Przeczytaj koniecznie: Mistrz Polski RSMP z 2020 roku w M-Sport!

Tymczasem Jari Huttunen powróci za kierownicę swojej dotychczasowej Fiesty Rally2 podczas Ypres Rally, który odbędzie się w dniach 18-21 sierpnia. Kierowca pojedzie w ramach tegorocznego programu w WRC, gdzie reprezentuje brytyjski zespół z siedzibą w Cumbrii.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Maksymiuk na Maxa!: „Mają rozmach skurczybyki!”, czyli finał Drift Masters w Łodzi [Felieton]

Myślałem i głęboko w to wierzyłem, że w Polskim "skostniałym" i "zaściankowym" motorsporcie zorganizowanie imprezy na stadionie...

140 zgłoszeń na MP i CEZ Rallycross na Slovakiaring

Organizator podał prowizoryczną listę zgłoszeń na zawody Mistrzostw Polski i FIA CEZ Rallycross na Slovakiaring. Na starcie...

Puchar Toru Słomczyn – rywalizacja dla kierowców amatorów

W najbliższy weekend kierowcy z Warszawy i okolic będą mieli idealną okazję do rywalizacji na torze wyścigowym....

Best of Rajd Wisły 2022 – Kupchuck Records

Kolejna dawka ciekawych ujęć z trasy 67 Rajdu Wisły. Zapraszamy do produkcję filmową od Kupchuck Records.

Wierzbicki mistrzem Unitel Mazda MX-5 Cup 2022

Najmłodszy kierowca tegorocznej, drugiej edycji pucharu Unitel Mazda MX-5 Cup Poland już w piątek po południu, po...

NAJPOCZYTNIEJSZE