Julian Śmiechowski – nowe auto, nowy cykl, nowe wyzwania

To będzie przełomowy rok dla 16 letniego Juliana Śmiechowskiego w jego karierze sportowej. W tym roku rozpocznie rywalizację w nowym aucie, w nowym cyklu, w nowej formule i na zupełnie nowych obiektach.

Zmiana auta lub klasy dla zawodnika to kolejny krok na przód w sportowej karierze. Julian Śmiechowski zrobił tych kroków kilka na raz. Młody zawodnik ma na swoim koncie starty w Seicento Cup w Mistrzostwach Polski Rallycross i Trofeo di Serie w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Starty zakończone tytułami Wicemistrzowskimi w obu seriach. Teraz przed 16 letnim kierowcą nowe wyzwanie. Wybór padł na  Clio Cup Bohemia, przy cyklu ESET Cup. Walka toczyć się będzie na największych Europejskich obiektach w tym między innymi na Red Bull Ring, Hungaroring, Slovakia Ring czy Brnie.

„W tym roku chciałbym głównie skupić się na poznaniu nowego auta, które jest o wiele szybsze od Fiata Seicento czy Fiata 500 i na dogadaniu się z moim nowym zespołem Janik Motorsport, ponieważ nigdy nie miałem okazji pracować z tak profesjonalnym zespołem wyścigowym, który składa się z tak wielu osób. Myślę jednak że szybko się dogadamy i dobrze będzie nam się ze sobą pracowało.

Clio będzie dla mnie wielkim skokiem technologicznym w porównaniu do aut którymi mogłem jeździć dotychczas. Przede wszystkim jest ponad 2 razy mocniejsze od np. Fiata Seicento. W Clio będziemy się ściągać na pełnych slickach firmy Michelin, nigdy nie jeździłem na takiej oponie więc będę musiał ją poznać. Jest jeszcze wiele innych rzeczy które mógłbym wymieniać np. Sekwencyjna skrzynia biegów, korektor siły hamowania czy natrysk wody na intercooler. Są to dla mnie również nowe rzeczy i będę musiał się z nimi zapoznać. Jednak myślę że uda mi się szybko do wszystkiego zaadoptować.” komentuje Julian Śmiechowski

Pierwsze kilometry Julek pokona na testach już 5 i 6 kwietnia w Czechach, aby zapoznać się z możliwościami nowego auta. Pierwszy chrzest bojowy odbędzie się pod koniec kwietnia na Węgierskim obiekcie Balaton Park. Sezon składający się z 6 eliminacji będzie intensywny z krótką przerwą wakacyjną w sierpniu.

„Miałem okazję ścigać się tylko na SlovakiaRingu, byłem też na torach takich jak Hungaroring, RedBull Ring czy Autodrom Most ale niestety nie przejechałem na nich ani jednego okrążenia za kierownicą. Balaton Park i Brno jest dla mnie kompletnie nowym obiektem i będę musiał poznać je od podstaw. Jednak bardzo się z tego powodu cieszę że będę mógł poznać kilka Europejskich torów.

Na pierwsze testy ruszamy już w przyszły weekend 30 marca. Myślę, że będzie to niesamowite doświadczenie, nie mogę się doczekać. Na razie skupiam się na sezonie 2024 aby nauczyć się jak najwięcej. Bardzo chciałbym rywalizować również w kolejnych sezonach w Clio jednak na tą chwilę jest to jeszcze dla nas zbyt odległa przyszłość.” dodaje Julian Śmiechowski

Kalendarz Clio Cup Bohemia 2024:

  • 27–28. 04. – Balaton Park
  • 18–19. 05. – Red Bull Ring
  • 15–16. 06. – Hungaroring
  • 03–04. 08. – Most
  • 24–25. 08. – Slovakia Ring
  • 07–08. 09. – Brno