Kursy redukujące punkty karne od 17.09. – zapłać i zapomnij

fot. policja.pl

Od 17 września 2023 ponownie możemy zapisać się na kursy redukujące punkty karne. Kilkugodzinne „szkolenie” pozwala kierowcom na „odpisanie” z rejestru aż 6 punktów karnych. W kolejne do lokalnych WORD-ów ustawiły się tysiące chętnych.

Usystematyzujmy naszą wiedzę. 17.09.2022 w życie wszedł tzw. „drugi pakiet” zmian w prawie o ruchu drogowym. Na mocy nowych przepisów znacznie zaostrzono taryfikatory, wprowadzono zasadę dodatkowej kary za „recydywę” i… usunięto możliwość kasowania punktów karnych po odbyciu dodatkowego, płatnego szkolenia. Zaledwie po… 365 dniach ustawodawca przywraca jednak taką możliwość (na mocy ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym). Kierowcy ruszyli więc do swoich WORD-ów.

Policja wręcza mandat
fot. Polska Policja – oficjalny profil Facebook

Warunki, cena?

Kto może przystąpić do „nowego” kursu redukującego 6 punktów karne? Do najbliższego oddziału WORD może zgłosić się każdy kierowca, który według zapisów ustawy:

a) posiada prawo jazdy powyżej jednego roku od daty wydania

b) na dzień szkolenia nie zgromadził więcej niż 24 punkty karne

c) nie posiada wyroku sądu zakazującego mu prowadzenia pojazdów (lub nie toczy się przeciw niemu takie postępowanie), a dokument prawa jazdy nie został zatrzymany

d) złożył podpisaną kartę zgłoszenia i w terminie opłacił udział w kursie

Cena? W zależności od ośrodka wynosi ona około 1000 złotych. Sięgając pamięcią wstecz możemy łatwo obliczyć, iż koszt kursu wzrósł o prawie 300%. Sama formuła szkolenia? W telegraficznym skrócie będzie to kilkugodzinna pogadanka z możliwością sprawdzenia… jak samochód zachowuje się podczas hamowania z 30 oraz 50 km/h. Nie ma też żadnej formy sprawdzenia wiedzy czy egzaminu. Po prostu usiądź, podpisz się na liście obecności, chwilę posłuchaj i… wróć za kierownicę „lżejszy” o blisko tysiąc złotych oraz 6 punktów karnych.

Gdzie sens „nowych” kursów? Gdzie płomienne zapowiedzi o zaostrzeniu walki z piratami drogowymi? Domyślamy się co kierowało ustawodawcą, ale ocenę pozostawiamy już Wam.

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu… najnowszego, 41. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie, najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie, F1, po cross country, drift, simracing, rallycross czy karting. W Wasze ręce oddajemy przeszło 150 stron, przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuj Rally And Race także na Google News.