sobota, 9 grudnia, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaAktualnościKursy redukujące punkty karne od 17.09. - zapłać i zapomnij

Kursy redukujące punkty karne od 17.09. – zapłać i zapomnij

Od 17 września 2023 ponownie możemy zapisać się na kursy redukujące punkty karne. Kilkugodzinne „szkolenie” pozwala kierowcom na „odpisanie” z rejestru aż 6 punktów karnych. W kolejne do lokalnych WORD-ów ustawiły się tysiące chętnych.

Usystematyzujmy naszą wiedzę. 17.09.2022 w życie wszedł tzw. „drugi pakiet” zmian w prawie o ruchu drogowym. Na mocy nowych przepisów znacznie zaostrzono taryfikatory, wprowadzono zasadę dodatkowej kary za „recydywę” i… usunięto możliwość kasowania punktów karnych po odbyciu dodatkowego, płatnego szkolenia. Zaledwie po… 365 dniach ustawodawca przywraca jednak taką możliwość (na mocy ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym). Kierowcy ruszyli więc do swoich WORD-ów.

Policja wręcza mandat
fot. Polska Policja – oficjalny profil Facebook

Warunki, cena?

Kto może przystąpić do „nowego” kursu redukującego 6 punktów karne? Do najbliższego oddziału WORD może zgłosić się każdy kierowca, który według zapisów ustawy:

a) posiada prawo jazdy powyżej jednego roku od daty wydania

b) na dzień szkolenia nie zgromadził więcej niż 24 punkty karne

c) nie posiada wyroku sądu zakazującego mu prowadzenia pojazdów (lub nie toczy się przeciw niemu takie postępowanie), a dokument prawa jazdy nie został zatrzymany

d) złożył podpisaną kartę zgłoszenia i w terminie opłacił udział w kursie

Cena? W zależności od ośrodka wynosi ona około 1000 złotych. Sięgając pamięcią wstecz możemy łatwo obliczyć, iż koszt kursu wzrósł o prawie 300%. Sama formuła szkolenia? W telegraficznym skrócie będzie to kilkugodzinna pogadanka z możliwością sprawdzenia… jak samochód zachowuje się podczas hamowania z 30 oraz 50 km/h. Nie ma też żadnej formy sprawdzenia wiedzy czy egzaminu. Po prostu usiądź, podpisz się na liście obecności, chwilę posłuchaj i… wróć za kierownicę „lżejszy” o blisko tysiąc złotych oraz 6 punktów karnych.

Gdzie sens „nowych” kursów? Gdzie płomienne zapowiedzi o zaostrzeniu walki z piratami drogowymi? Domyślamy się co kierowało ustawodawcą, ale ocenę pozostawiamy już Wam.

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu najnowszego, 41. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie i F1, po cross country, drifting, simracing, rallycross i karting. W Wasze ręce oddajemy ponad 150 stron przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuje Rally And Race także na Google News.

Henryk Szuster
Henryk Szuster
Szczęście? Hm, szczęście trzeba umieć sobie zorganizować!

NOWOŚCI

Trzy pokolenia rajdowe – spotkanie z gwiazdami jazdy na opis

Dosłownie minuty dzielą nas od rozpoczęcia spotkania "Trzy pokolenia rajdowe'' w Żegocinie. Do miejscowego centrum kultury zjadą...

Mistrzostwa Europy w wyścigach górskich – kalendarz 2024

Dostępny jest kalendarz FIA European Hill Climb Championship czyli Mistrzostw Europy w wyścigach górskich. Jedną z rund...

Dlaczego Przemek Szafrański tak przegrał mimo legendy Subaru

Za nami finał sondy programu "Duda vs Szafrański". Program TVN Turbo przyciągnął uwagę wielu miłośników rajdów, w...

Polscy zawodnicy nagrodzeni na Gali FIA

W piątkowy wieczór w Baku odbyła się coroczna gala rozdania nagród Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA na zakończenie...

Powiększony Inter Europol Competition w European Le Mans Series 2024

Zespół Inter Europol Competition powraca do European Le Mans Series w 2024 roku w powiększonym składzie, wystawiając...

NAJPOCZYTNIEJSZE