M-Sport testuje Pumę Rally1 ze snorkelem

M-Sport
fot. M-Sport

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, FIA zezwoliła zespołom fabrycznym na jednorazową modyfikację konstrukcji Rally1 na Rajd Safari. Efekty prac widać już na pierwszych zdjęciach. M-Sport testował Forda Pumę ze… snorkelem na masce!

Kultowy Rajd Safari powrócił do kalendarza WRC w 2021 roku, po blisko dwóch dekadach nieobecności. W sezonie 2024 imprezie rozgrywanej w okolicach równika przywrócono też klasyczny, wiosenny termin. Ta decyzja niosła jednak ze sobą dodatkowe obawy. W marcu Kenię nawiedzają już pierwsze, monsunowe opady, zaś miejscowe szutry zamieniają się w błotniste wąwozy i głębokie „jeziora”… Przedstawiciele FIA postanowili działać. Patrząc na zeszłoroczne, kiepskie doświadczenia (problemy z silnikami Rally1 na „water splashach”), związek zezwolił na modyfikację systemów dostarczenia powietrza w samochodach Rally1. Krótko mówiąc, wzorem rajdówek R5/Rally2, najmocniejsze „wurce” otrzymały… snorkele!

Zobacz teżPZM: „Naszym postulatem nie było wprowadzanie „monopolu”

Przebudowany system dostarczania powietrza do jednostki napędowej zaprezentował już brytyjski M-Sport. Etatowi podopieczni Malcolma Wilsona przetestowali Forda Pumę Rally1 po najnowszych modyfikacjach. Poza „afrykańskim, „podniesionym” setupem, na pokrywie silnika pojawił się charakterystyczny otwór wyprowadzający rurę snorkela ponad dach auta. Wygląda na to, że brodzenie w mule i rzęsiste opady na sawannie przestają być kłopotem!

Lwy, żyrafy, słonie i… zajączek

Tegoroczna, 72. edycja kenijskiego maratonu wystartuje w czwartek, 28 marca. Włodarze imprezy przygotowali trasę o długości przeszło trzystu pięćdziesięciu kilometrów oesowych, podzieloną na dziewiętnaście prób sportowych. Spoglądając w kalendarz, data Rajdu Safari pokryje się z obchodami Świąt Wielkiej Nocy. Wygląda na to, iż do wielkanocnego zajączka dołączą też… słonie, lwy, antylopy i żyrafy, a tradycyjną święconkę pokryje piaszczysty pył!

Komplet informacji o 72. odsłonie Rajdu Safari znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy. Po więcej wieści z odcinków Rajdowych Mistrzostw Świata zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!