Orlen przedłuża współpracę z Robertem Kubicą

181
Orlen
fot. Orlen Team - oficjalny profil Facebook

Orlen poinformował opinię publiczną o oficjalnym przedłużeniu współpracy z Robertem Kubicą. Świeżo upieczony kierowca AF Corse pozostanie członkiem Orlen Teamu przez kolejne trzy lata.

Współpraca Roberta z czołowym, rodzimym koncernem paliwowym rozpoczęła się w 2018 roku. PKN Orlen został wtedy sponsorem tytularnym Williamsa, umożliwiając Polakowi jego upragniony powrót do walki w Formule 1. 22 listopada poinformowano, iż Kubica przestaje pełnić rolę kierowcy testowego, wsiadając do bolidu na „pełen etat”. Po rocznej… niestety nieudanej kooperacji Kubica i Orlen opuścili stajnię Franka Williamsa, „przenosząc się” do Alfy Romeo. Polak został kierowcą testowym, równolegle rywalizując w serii DTM w ekipie Orlen Team ART. W sezonie 2021 Robert zdecydował się wystartować w serii European Le Mans Series, łącząc siły z belgijską ekipą WRT. WRT zatriumfowało w „generalce” pucharu.

W zeszłym roku Kubica zajął drugie miejsce w wyścigu 24h Le Mans (zespół Orlen Prema). Ten wyczyn powtórzył również w niedawno zakończonym sezonie (Team WRT). W tym roku nasz rodak zatriumfował w kategorii LMP2 Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA WEC.

Współpraca Orlenu i Kubicy w liczbach:

  • 2019 – starty w F1 w zespole Rokit Williams – 21 startów 19. miejsce, 1 punkt
  • 2020 – starty w DTM w zespole Orlen Team ART – 18 startów, 15. miejsce, 20 punktów
  • 2021 – starty w F1 w zespole Alfa Romeo – 2 starty, 20. miejsce, 0 punktów; starty w ELMS w zespole Team WRT – 6 startów, 3 zwycięstwa, 1. miejsce, 118 punktów
  • 2022 – starty w WEC w zespole Prema Orlen Team – 6 startów, 5. miejsce, 94 punkty; drugie miejsce w 24h Le Mans w kategorii LMP2
  • 2023 – starty w WEC w zespole Team WRT – 7 startów, 3 zwycięstwa, 1. miejsce, 173 punkty; drugie miejsce w 24h Le Mans w kategorii LMP2

W sezonie 2024 Kubica wystartuje w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA WEC, reprezentując drużynę AF Corse. Polak wsiądzie za kierownicę trzeciego hypercara Ferrari, rywalizując z najlepszymi zawodnikami w stawce. Co ciekawe, Kubica potwierdził również powrót do cyklu… European Le Mans Series! Dowiedzieliśmy się, iż krakowianin zwiąże się z zespołem pochodzącym z Wielkiej Brytanii, nie poznaliśmy jednak żadnych szczegółów.

 

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu… najnowszego, 42. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie, najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie, F1, po cross country, drift, simracing, rallycross czy karting. W Wasze ręce oddajemy przeszło 150 stron, przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuj Rally And Race także na Google News.