Poloński i Sitek o jeden punkt za liderami – czas na czeską rundę Abarth Rally Cup

Zwycięstwo Dariusza Polońskiego w Rajdzie Rzymu sprawiło, że w Abarth Rally Cup włoską i polską załogę dzieli zaledwie jeden punkt. To właśnie te dwa duety rozstrzygną między sobą walkę o wygranie pucharu. Ważnym etapem tej rywalizacji może okazać się 49. Barum Czech Rally Zlin, zaplanowany w dniach 16-18 sierpnia, jako szósta runda Mistrzostw Europy FIA ERC.

Nasi południowi sąsiedzi przygotowali 15 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 215 km, co sprawia, że czeski klasyk będzie, jak do tej pory najdłuższym rajdem asfaltowym sezonu 2019. W harmonogramie znalazły się tak klasyczne i kultowe odcinki, jak Semetin, Majak czy Pindula, a wszystko tradycyjnie rozpocznie widowiskowy superoes w Zlinie.

Dariusz Poloński i Łukasz Sitek otrzymali 30. numer startowy i na piątkowy nocny prolog wystartują jako drudzy, bezpośrednio po duecie Andrea Nucita / Bernardo Di Caro. Na liście startowej, liczącej 137 załóg, znalazły się cztery Abarthy 124 Rally RGT. Tylnonapędowe „skorpiony” pojadą za czołówką Mistrzostw Europy i Mistrzostw Czech w samochodach R5.

Pod względem obsady Rajd Barum również zapowiada się rekordowy, ponieważ w ERC 2019 kibice nie mieli jeszcze okazji zobaczyć w jednej rundzie aż 34 rajdówki w najmocniejszej specyfikacji. Co ciekawe, wśród R5-tek także nie zabraknie akcentów Rallytechnology, a to za sprawą Simona Wagnera i Antonina Tlustaka. Dwaj kierowcy wystawiający Skody Fabia, w ten weekend punktować będą dla ekipy z Rybnika w klasyfikacji zespołowej.

Zwycięzców 49. edycji „Barumki” i przedostatniej rundy Abarth Rally Cup poznamy w niedzielę około 17:00.

Robert Gabryszewski (szef zespołu Rallytechnology): W kalendarzu Rallytechnology nadszedł czas na wizytę w Zlinie. Barum Czech Rally Zlin to nie tylko jeden z najstarszych i najbardziej wymagających czeskich rajdów, ale także kwintesencja tego sportu za naszą południową granicą. Trasy, przez wielu uznawane za najtrudniejsze asfaltowe odcinki specjalne Europy, przyciągają od lat setki tysięcy kibiców, wśród których jest też wielka grupa Polaków. Start w „Barumce” zawsze przynosi ogromne emocje, a dla naszego zespołu, w tym sezonie także duże nadzieje w walce o tytuł.

Dariusz Poloński i Łukasz Sitek od początku swojego debiutanckiego sezonu w Abarth Rally Cup prezentują bardzo dobre i równe tempo. Punktowali, jak dotąd, we wszystkich czterech startach, a dzięki zwycięstwu odniesionemu w Rally di Roma Capitale (19-21 lipca), ich strata do liderów stopniała do zaledwie 1 punktu. Na dwie rundy przed końcem pucharu walka rozpoczyna się tak naprawdę od nowa, a wynik wywalczony w ten weekend w Zlinie może okazać się kluczowy.

Testy, które na początku tygodnia odbyły się w okolicach Ustronia, pozwoliły dobrze przygotować się na czekającą walkę. Darek i Łukasz cały czas poprawiają swoje tempo, więc z optymizmem czekamy na start i wierzymy, że załoga nam i polskim kibicom zapewni wiele pozytywnych emocji.

To jednak nie koniec wrażeń, ponieważ Simon i Antonin będą reprezentować nasze barwy w najmocniej obsadzonej w tym rajdzie stawce samochodów R5. Trzymamy mocno kciuki za duety Tlustak / Vybiral i Wagner / Winter oraz dwie Fabie R5 zgłoszone przez Rallytechnology. Do zobaczenia na RZ-tach i w strefie serwisowej w Otrokovicach.

inf.pras.