Powrót Rajdu Irlandii do kalendarza WRC wisi na włosku?

Irlandii
fot. Grzegorz Rosłon

Wygląda dziś na to, iż obecność Rajdu Irlandii w kalendarzu WRC wisi na włosku. Wszystkiemu winien jest… brak rządowej dotacji.

Stowarzyszenie Motorsport Ireland zawnioskowało o organizację zawodów rangi WRC przez trzy kolejne lata, począwszy od sezonu 2025. Co kluczowe, każda z edycji miałaby odbywać się w zupełnie innej lokalizacji, co podniosłoby prestiż oraz czysto sportowe walory imprezy. Teraz wydaje się jednak iż początkowe, ambitne plany mogą niestety spalić na panewce…

Po pierwsze, Motorsport Ireland uzależnione jest od rządowego finansowania. Wyliczono, iż do organizacji trzech rund Rajdowych Mistrzostw Świata potrzeba minimum… 15 000 000 euro. Brak dokumentów potwierdzających powyższe, finansowe zabezpieczenie zaniepokoił promotora WRC. Według irlandzkiej prasy, stowarzyszenie nie dokonało żadnej aktualizacji złożonego wniosku od stycznia bieżącego roku… Przedstawiciele WRC Promoter mieli więc stracić cierpliwość, wyznaczając ostateczny, nieprzekraczalny termin. Jeśli ekipa Motorsport Ireland nie złoży odpowiednich dokumentów do 15.04, Rajd Irlandii nie wróci na łono WRC.

Zobacz też: Imponująca lista zgłoszeń na ERC 5. Rajd Węgier

Irlandia po raz ostatni gościła rundę Rajdowych Mistrzostw Świata w 2009 roku. Z wiktorii cieszyli się wtedy Loeb i Elena. Dublet Citroena zapewnili Sordo i Marti (+1:27:9), zaś na najniższym stopniu podium stanęli Mikko Hirvonen oraz Jarmo Lehtinen (+2:07:8). Rajd składał się z 19 odcinków specjalnych (2 odwołano ze względu na zbyt intensywne opady deszczu). Na mecie imprezy zameldowało się jedynie 29 z przeszło 70 zgłoszonych załóg.

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu… najnowszego, 43. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie, najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie, F1, po cross country, drift, simracing, rallycross czy karting. W Wasze ręce oddajemy przeszło 150 stron, przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuj Rally And Race także na Google News.