piątek, 1 grudnia, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaNA TOPIERajd Japonii: "Kajto'' za Gryazinem, Neuville na czele

Rajd Japonii: „Kajto” za Gryazinem, Neuville na czele

Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe pierwszymi liderami Rajdu Japonii! Drużyna Hyundaia błysnęła na premierowej próbie, zostawiając w tyle ekipę gospodarzy. Co najważniejsze dla polskich kibiców, Kajetanowicz i Szczepaniak są w ścisłej czołówce kategorii WRC2 i WRC2 Challenger. Polacy rozpoczęli walkę o tytuły!

Tegoroczną edycję Rajdu Japonii otworzył niezwykle ciekawy pojedynek dwóch, wiekowych już dżentelmenów. W szranki stanęli bowiem Norihiko Katsuta (ojciec Takamoto Katsuty) w GR Yarisie… Rally2 Concept oraz Toshi Arai w… Subaru Imprezie WRX S4. Sprawdzian padł łupem kierowcy Toyoty, który od lat święci triumfy na japońskich odcinkach specjalnych. Na uwagę zasługuje również starcie Gregoira Munstera i Heikkiego Kovalainena. Lepszy okazał się były kierowca Formuły 1 i dwukrotny, rajdowy mistrz Japonii w kategoriach JN-1 i JN-2.

Zobacz też: Co musi się stać, aby „Kajto” i Maciej wygrali grupę WRC2 Challenger?

Następnie Toyota Stadium przejęli już zawodnicy grupy WRC2 i WRC2 Challenger. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak przegrali pierwsze starcie z Gryazinem i Aleksandrovem, podopieczni Toksportu wyprzedzili drużynę Orlen Teamu o przeszło dwie sekundy. W tabeli WRC2 rozdzielili ich świeżo upieczeni czempioni – Andreas Mikkelsen oraz Torstein Eriksen. Daniel Chwist i Kamil Heller uplasowali się na piątej pozycji, aż osiem sekund za liderami.

Zwycięzcami OS „Toyota Stadium 1” zostali Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe. Belgowie bez problemów rozprawili się z Rovanperą i Halttunenem w biegu równoległym. Esapekka Lappi i Janne Ferm zajmują drugą lokatę, zaś podium uzupełniają Tanak oraz Jarveoja. Jak widać, ekipa Hyundaia ma wielką chrapkę na to aby popsuć Toyocie ich wielką celebrację.

fot. wrc.com

Zamawiamy sushi?

Ze względu na różnicę stref czasowych, w naszych publikacjach skonwertujemy oficjalny harmonogram imprezy, dopasowując go do polskich realiów. Tak też w dzisiejszym menu znajduje się jeszcze jedna próba – oes „Isegami’s Tunnel” (23:04). To właśnie tam nasi rodacy zakończyli swoją zeszłoroczną batalię o tytuły, kiedy wyjeżdżając z tunelu rozbili samochód o okoliczną latarnię. Miejmy nadzieję, iż tamte wspomnienia są tylko reliktem smutnej przeszłości, a biało-czerwoni zatriumfują w wielkim finale tegorocznej kampanii!

Korzystając z okazji, zachęcamy Was do sprawdzenia oferty Motowizji. Po raz pierwszy w historii batalia na odcinkach Rajdowych Mistrzostw Świata i Rajdowych Mistrzostw Europy trafia na antenę rodzimej stacji telewizyjnej. Motowizja pokaże wszystkie oesy WRC i ERC 2023 – na żywo, z komentarzem ekspertów i zaproszonych do studia gości. Poza relacjami live na kanale znajdziecie także szczegółowe zapowiedzi rajdów, podsumowanie każdego z etapów, czy wywiady z zawodnikami. Po wszystkie szczegóły zapraszamy na motowizja.pl.

Klasyfikację Forum8 Rajdu Japonii znajdziecie na oficjalnej stronie czempionatu WRC. Po więcej wiadomości z oesów Rajdowych Mistrzostw Świata zapraszamy na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!

Jakub Socha
Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora.

NOWOŚCI

Łukasz Borowski: „Mam nadzieję, że zobaczymy się na Karowej!”

Borowski
Łukasz Borowski to stały bywalec superoesów i amatorskich imprez torowych, na których święcił już niejeden triumf. Przed...

Trwa badanie kontrolne przed 61. Rajdem Barbórka

Trwa badanie kontrolne przed 61. Rajdem Barbórka. Jesteśmy na miejscu! Badanie Kontrolne do 61. Rajdu Barbórka zlokalizowane jest...

Czy to koniec The Grand Tour? Nakręcono już ostatni odcinek?

Grand Tour
Wygląda na to, że słowa Clarksona wypowiedziane w 2019 roku okazały się prorocze... Według najnowszych doniesień, Amazon...

61. Rajd Barbórka – utrudnienia w ruchu, zamknięte ulice

Dosłownie godziny dzielą nas od startu 61. edycji Rajdu Barbórka. Włodarze Warszawy poinformowali o wszystkich utrudnieniach w...

61 Rajd Barbórka – harmonogram i relacje LIVE

Już w sobotę 2 grudnia wielki finał sezonu za sprawą 61 Rajdu Barbórka. W tegorocznej edycji zmierzy...

NAJPOCZYTNIEJSZE